Միացյալ Նահանգները վերանայում է ԱՀԿ-ին տրամադրվող ֆինանսավորումը
Միացյալ Նահանգների իշխանությունները ներկա պահին չեն պնդում Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) ղեկավարության փոփոխությունը՝ հասկանալով, որ ժամանակը չէ նման փոփոխությունների իրականացման համար: Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մայքլ Փոմփեոն՝ Սպիտակ տանը կայացած ճեպազրույցի ժամանակ:
Ըստ պետքարտուղարի՝ ցանկացած կազմակերպություն պետք է աշխատի և արդյունք տա, որի համար այն ստեղծված է, բայց Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությանը չհաջողվեց դա անել:
«Ներկա պահին մենք վերանայում ենք ԱՀԿ-ին տրամադրվող մեր ֆինանսավորման չափը։ Պետք է ապահովենք, որպեսզի ոչ միայն ԱՀԿ-ն, այլև ցանկացած միջազգային կազմակերպություն, որին մենք գումար ենք հատկացնում մեր հարկատուներից՝ հանուն ամերիկացիների բարօրության, ապահովի արդյունք։ Այս առումով ԱՀԿ-ը մյուսներից ոչնչով չի տարբերվում, այն պետք է իրականացնի այն առաքելությունը, որի համար նախատեսված է»,- հավելել է նա:

В США пересматривают объемы финансирования #ВОЗ․ #TACC
Власти Соединенных Штатов пока не настаивают на смене руководства Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), считая, что сейчас не время для подобных перемен. Об этом госсекретарь Майкл Помпео заявил в среду на брифинге в Белом доме.
Госсекретарь Майкл Помпео отметил, что любые организации должны работать и приносить результат, для которого они предназначены, а Всемирной организации здравоохранения этого сделать не удалось
"В настоящее время мы проводим переоценку нашего финансирования ВОЗ. Организации должны работать, должны приносить результат, для которого они предназначены. Мы должны заботиться о том, чтобы не только ВОЗ, но и любая международная организация, которой мы во благо Америки даем деньги налогоплательщиков, обеспечивала достижение результатов. В этом плане ВОЗ ничем от них не отличается, она должна осуществлять миссию, для выполнения которой предназначена. Она не добилась того, для чего предназначалась", - отметил Помпео.