Լեհաստանի Սեյմը հաստատել է նախագահի ընտրությունները փոստի միջոցով անցկացնելու օրինագիծը․ #wfmz
Լեհաստանի Սեյմը, չնայած նոր կորոնավիրուսի համաճարակի շարունակմանը, հաստատել է իշխող «Օրենք և արդարադատություն» կուսակցության ներկայացրած՝ երկրի նախագահի ընտրությունը մայիսի 10-ին անցկացնելու օրինագիծը:
Խորհրդարանականների մեծամասնությունը կողմ է քվեարկել քվեարկությունը փոստի միջոցով կատարելու օրինագծին:
Այժմ փաստաթուղթն ուղարկվել է Սենատ (խորհրդարանի վերին պալատ), որտեղ զբաղեցնող տեղերի կեսից ավելին պատկանում է ընդդիմության ներկայացուցիչներին, ովքեր կողմ են ընտրությունները հետաձգելու օգտին:
Քաղաքացիական կոալիցիայի ներկայացուցիչ Բորիս Բուդկան ասել է, որ փոստային բաժանմունքները չեն կարողանա ժամանակին քվեաթերթիկներ տրամադրել 30 միլիոն ընտրողներին, քանի որ փոստի աշխատակիցների մի մասը հիվանդության արձակուրդում են:
Միևնույն ժամանակ ընտրությունների հետաձգման կողմնակիցներից մեկը՝ փոխվարչապետ Յարոսլավ Գովինը հրաժարական է ներկայացրել: Նա առաջարկել էր կորոնավիրուսի պատճառով քվեարկությունը երկու տարով հետաձգել, փոփոխել սահմանադրությունը և գործող նախագահի ժամկետը երկարաձգել՝ այն պայմանով, որ նա այլևս չի առաջադրվի այդ պաշտոնում:
Պետության ներկայիս ղեկավարը՝ Անջեյ Դուդան, իշխող կուսակցության թեկնածուն է և հասարակական կարծիքի հարցման արդյունքներով առաջատարն է:

Сейм Польши одобрил голосование на выборах президента по почте․ #wfmz
Сейм Польши, несмотря на продолжающуюся пандемию нового коронавируса, одобрил предложение правящей партии Закон и справедливость о проведении выборов президента страны в установленный законом срок, 10 мая.
Большинство парламентариев в понедельник, 6 апреля, поддержали законопроект, позволяющий провести голосование по почте.
Теперь документ направлен в Сенат (верхнюю палату парламента), в котором более половины мест занимает оппозиция. Ее представители выступают за перенос выборов.
Так, представитель Гражданской коалиции Борис Будка заявил, что почта не сможет доставить бюллетени всем 30 миллионам избирателей вовремя, поскольку многие сотрудники находятся на больничном.
Между тем один из сторонников переноса выборов, вице-премьер Ярослав Говин несколькими часами ранее подал в отставку. Он предлагал отложить голосование на два года из-за распространения коронавируса, внести изменения в конституцию и продлить срок полномочий действующего президента с условием, что тот больше не будет выдвигать свою кандидатуру.
Нынешний глава государства, Анджей Дуда, выступает кандидатом от правящей партии и лидирует в опросах общественного мнения.