Ռուսաստանն ԱՊՀ երկրներին թեստերի հավաքածու կտրամադրի․ #РБК
Մինչև գարնան վերջը Ռուսաստանն ԱՊՀ երկրներին կորոնավիրուսի լաբորատոր ախտորոշման 3065 թեստ-հավաքածուներ կուղարկի, որոնցից յուրաքանչյուրը թույլ է տալիս կորոնավիրուսի ախտորոշման մինչև 100 թեստ կատարել, գրում է РБК-ն։ Այս տեղեկատվությունն արդեն հաստատել է Ռուսաստանի ԱԳՆ-ին մոտ կանգնած աղբյուրը:
Մարտի ընթացքում Ռուսաստանն ԱՊՀ երկրներին նման 1376 հավաքածու է ուղարկել: Ավելի վաղ «Վեկտոր» գիտական կենտրոնի կողմից մշակված մոտ 100 հազար թեստ ուղարկելու մասին հայտնել էր «Ռոսպոտրեբնադզոր»-ը:
ՌԴ-ի կողմից թեստեր տրամադրելու տեղեկությունը РБК-ի հետ զրույցում հաստատել է նաև ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանության ներկայացուցիչը:
«Առողջապահության նախարարության գծով Հայաստանը հայտ էր ուղարկել, Ռուսաստանն անվճար անհրաժեշտ քանակությամբ թեստային համակարգեր է տրամադրել կորոնավիրուսի լաբորատոր ախտորոշման համար»,- նշել է ներկայացուցիչը։

Россия поставит в страны СНГ еще 300 тыс. тестов на коронавирус․ #РБК
До конца весны Россия отправит в страны СНГ 3065 тест-наборов для лабораторной диагностики, каждый из которых позволяет сделать до 100 исследований на коронавирус, рассказал РБК источник, близкий к оперативному штабу, и подтвердил источник, близкий к МИД России.
За март Россия уже отправила странам Содружества 1376 таких тест-наборов, отметили собеседники РБК. Об отправке почти 100 тыс. тестов, разработанных научным центром «Вектор», ранее сообщал и Роспотребнадзор.
Информацию о том, что Россия отправила помощь для борьбы с коронавирусом, РБК подтвердил и представитель посольства Армении. «По линии министерств здравоохранения Армения направила запрос, и Россия безвозмездно предоставила необходимое количество тест-систем для лабораторной диагностики коронавируса», — отметил он и добавил, что двустороннее сотрудничество в этой области продолжается.