Թրամփը մատնանշել է ԱՄՆ-ում կորոնավիրուսից մահացության պիկը. #WhiteHouse
ԱՄՆ-ում ներդրված «սոցիալական հեռավորության» պահպանման հանձնարարականների գործողության ժամկետն ուժի մեջ կլինի մինչև ապրիլի 30-ը: Այս մասին հայտարարել է նախագահ Դոնալդ Թրամփը, գրում է РБК-ն: Թրամփի ելույթը հեռարձակվել է Սպիտակ տան Twitter միկրոբոլոգի էջում: Նա կոչ է արել խստորեն պահպանել իշխանությունների ցուցումները: Նախկինում իշխանությունները 15 օր ժամկետով խորհուրդ էին տալիս ձեռնպահ մնալ սոցիալական շփումներից, աշխատել տանից, սնունդ պատվիրել և առանց անհրաժեշտության դուրս չգալ:
«Որքան ավելի շատ փորձեք, այդքան այս մղձավանջն ավելի արագ կավարտվի»,- հայտարարել է Թրամփը՝ հավելելով, որ անհրաժեշտ է սահմանափակումների երկարաձգում՝ կորոնավիրուսի տարածումը դանդաղեցնելու համար: Նա նաև հույս է հայտնել, որ նոր սահմանափակումների ժամկետը չի երկարացվի:
Թրամփը հայտնել է, որ ԱՄՆ-ում կորոնավիրուսով պայմանավորված հիվանդությունից մահացության գագաթնակետը կարող է գրանցվել երկու շաբաթից:

Трамп обозначил пик смертности из-за коронавируса в США
Введенные в США меры для борьбы с коронавирусом будут действовать до 30 апреля. Об этом заявил президент Дональд Трамп. Трансляция велась в Twitter Белого Дома.
Он призвал строго следовать указаниям властей. Ранее они рекомендовали на 15 дней воздержаться от социальных контактов, работать из дома, заказывать доставку еды и не выходить на улицу без необходимости.
«Чем больше вы стараетесь, тем быстрее закончится этот ночной кошмар», — сказал Трамп, добавив, что продление ограничений необходимо для замедления распространения вируса. Он также понадеялся, что новый дедлайн продлевать не придется.
Пик смертности от вызываемого коронавирусом заболевания в США может случиться через две недели, отметил президент. По его словам, ожидается, что к 1 июня США выйдут на путь восстановления после эпидемии.