Իրանում մեթիլ սպիրտը որպես #COVID_19-ի դեմ «պրոֆիլակտիկ» միջոց օգտագործելուց 62 մարդ է մահացել․ #Mehr
Ուրբաթ, 20 մարտի, 2020 թ., 16:15
Իրանի Խուզեստան նահանգում մեթիլ սպիրտից թունավորումների հետևանքով մահացության դեպքերը աճել են՝ հասնելով 62-ի, հայտնում է Mehr գործակալությունը՝ հղում անելով բժիշկներին:
Ահվազի Բժշկական համալսարանի ներկայացուցիչը հայտնել է, որ վերջին 24 ժամվա ընթացքում 3 մարդ է մահացել, ևս 13-ը դիմել են բուժհաստատություն:
Ավելի վաղ Իրանի Խուզեստան նահանգում 36 մարդ մահացել էր արդյունաբերական սպիրտ խմելուց հետո, որպեսզի «պաշտպանվեն» կորոնավիրուսից: Ֆարս նահանգում չորս մարդ օգտագործել է մեթանոլ, որից հետո կորցրել էր տեսողությունը: Բացի այդ, Թեհրանի մերձակայքում գտնվող Ալբորզ նահանգում հաղորդվել էր 7 մարդու մահվան մասին, որոնք թունավորվել էին մեթիլ սպիրտից: Դատախազության հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ տուժածները տեղեկատվությունը ստացել են ինտերնետից և կարծել են, որ մեթանոլը կօգնի նրանց կորոնավիրուսի բուժման համար։ Իրանում կորոնավիրուսի հետևանքով մահացել է 1,3 հազար մարդ, գրանցվել է վարակի 18 407 դեպք:

В Иране после "профилактики" коронавируса спиртом погибли 62 человека
Число погибших в результате отравления метиловым спиртом в иранской провинции Хузестан возросло до 62, сообщает агентство Mehr со ссылкой на медиков.
Представитель Университета медицинских наук Ахваза заявил, что за последние сутки скончались три человека, 13 обратились в больницы. Общее число погибших от отравления в провинции за последнее время достигло 62.
Ранее сообщалось о 36 погибших в провинции Хузестан и более 40 скончавшихся в результате отравления метанолом в провинции Фарс. Кроме того, в провинции Альборз неподалеку от Тегерана сообщали о гибели семи человек, отравившихся метиловым спиртом. В заявлении прокуратуры указывалось, что погибшие почерпнули информацию из интернета и думали, что метанол поможет им как лекарство от коронавируса.
Число жертв коронавируса в Иране приблизилось к 1,3 тысячи, всего с 19 февраля минздрав зафиксировал 18 407 случаев заражения COVID-19, сообщил советник министра здравоохранения Ирана Али Реза Вахабзаде.