Թուրքիան ցանկանում է արդարացնել ՌԴ դեսպանի սպանության մեղավորներին
Անկարայի դատարանը նոր նիստ է նշանակել Թուրքիայում Ռուսաստանի դեսպան Անդրեյ Կառլովի սպանության գործով, հայտնում է РИА Новости-ն: Այն տեղի կունենա մարտի 31-ին, որի ժամանակ մեղադրյալները ցուցմունք կտան։
Հատկանշական է, որ Թուրքիայում ՌԴ դեսպանի սպանության գործով անցնող 5 մեղադրյալի դատախազությունը ցանկանում է ազատ արձակել։ Բացի այդ փախուստի մեջ գտնվողների գործը դատախազությունը մտադիր է առանձնացնել հիմնական գործից։
Ռուսաստանի դեսպանի սպանության գործով դատավարությունը սկսվել է 2019 թվականի հունվարի 8-ին: Առաջին նիստի ընթացքում հարցաքննված բոլոր ամբաստանյալները չեն ընդունել մեղադրանքները և հերքել են հանցագործությանն իրենց մասնակցությունը:
2016-ի դեկտեմբերի 19-ին Անկարայում լուսանկարչական ցուցահանդեսի բացման ժամանակ ելույթ ունեցող ՌԴ դեսպան Անդրեյ Կառլովը զինված հարձակման էր ենթարկվել։ Կառլովը գնդակահարվել էր ոստիկանության նախկին աշխատակից Մևլութ Մերթ Ալթինթաշի կողմից։

В Турции захотели оправдать обвиняемых в убийстве российского посла
Суд Анкары назначил новое заседание по делу об убийстве российского посла в Турции Андрея Карлова. Об этом сообщает РИА Новости.
Оно состоится 31 марта, тогда же будут заслушаны адвокаты подсудимых. Отмечается, что местная прокуратура захотела оправдать пятерых человек из тех, кому вменяют убийство. Остальных 23 подсудимых считают виновными.
Суд по делу об убийстве российского посла начался 8 января 2019-го. Все подсудимые, опрошенные в ходе первых слушаний, отвергли обвинения и отрицали причастность к преступлению.
Посол России в Турции Андрей Карлов был застрелен 19 декабря 2016 года во время выступления на открытии фотовыставки в Анкаре. Нападение совершил бывший сотрудник полиции Мевлют Мерт Алтынташ, которого тут же ликвидировали местные силы безопасности.