Իրանի խորհրդարանական ընտրություններն ավարտվեցին
Իրանում խորհրդարանական ընտրությունները սկսվել էին փետրվարի 21-ին և նախատեսվում էր ավարտվել ժամը 18:00-ին (Երևանի ժամանակով 18:30-ին), բայց քվեարկությունը մի քանի շրջաններում բազմիցս երկարաձգվեց։ Իրանական տեղական իշխանությունները հայտարարեցին, որ դա արվել է քվեարկության ժամանակ ընտրողների մեծ քանակի պատճառով:
Քվեարկությունն ավարտվել է կեսգիշերին։ Այս մասին հայտարարել է շտաբի պաշտոնական ներկայացուցիչ Էսմաիլ Մուսավը։
Առավոտյան պաշտոնյաները հայտնել են բազմաթիվ ընտրատեղամասերում հերթերի մասին, իսկ ուշ երեկոյան պետական հեռուստատեսությունը ցուցադրում էր տարբեր քաղաքներում տեղակայված ընտրատեղամասերի ուղիղ եթերի կադրերը:
Ընտրությունները, ընդհանուր առմամբ, հանգիստ են անցել, սակայն ուժեղացված անվտանգության միջոցառումներով, չնայած իրավապահները չէին հայտնում որևէ լուրջ միջադեպի մասին, իսկ պետական մարմինները մատնանշել են էական խախտումների բացակայության մասին։
Միևնույն ժամանակ, իրանական ԶԼՄ-ները հայտնում են ընտրություններին ձայներ գնելու և վաճառելու վերաբերյալ մի քանի տասնյակ մարդկանց ձերբակալելու որոշման մասին։ «Մեհր» գործակալությունը հայտնում է, որ Թեհրանի մերձակայքում գտնվող Պակդաշտ քաղաքում ձերբակալվել է 30 մարդ, Իրանի հյուսիսում գտնվող Բաբոլ քաղաքում ձերբակալվել է 9 մարդ։
Արևմտյան ԶԼՄ-ները կարծիք են հայտնել, որ Իրանի խորհրդարանական ընտրություններում կարող են հաղթել ընդդիմության ներկայացուցիչները։ Ըստ տարբեր կանխատեսումների, ընդդիմության ճամբարը ընտրություններին հաղթելու լավ հնարավորություն ունի, քանի որ Իրանի Սահմանադրության պահապան խորհուրդը մերժել է գործող նախագահ Հասան Ռոհանիին սատարող թեկնածուների 75 տոկոսին:Պահպանողականների և կոշտ ուղղության կողմնակիցների կոալիցիան, որը ղեկավարում է Իրանի նախկին ոստիկանապետ Մուհամմեդ Բաղեր Ղալիբաֆը, կարող է ստանալ Թեհրանի համար նախատեսված 30 առավելապես քաղաքական նշանակալի տեղերը: Ղալիբաֆը զբաղեցրել է Իրանի մայրաքաղաքի քաղաքապետի պաշտոնը 2005 թվականից մինչև 2017 թվականը:

В Иране завершились парламентские выборы
Выборы в парламент Ирана стартовали в 8.00 (7.30 мск) и должны были завершиться в 18.00 (17.30 мск), но голосование в ряде районов неоднократно продлевалось - как заявляли власти, в связи с большим число избирателей на участках.
Голосование завершилось в полночь (23.30 мск) – время, которое, как заявлял официальный представитель штаба по проведению выборов Эсмаил Мусави, является предельным.
С утра чиновники сообщали об очередях на многих избирательных участках, а государственное телевидение допоздна в прямом эфире показывало кадры избирательных участков в различных городах с голосовавшими иранцами.
Выборы проходили в целом спокойно, но при усиленных мерах безопасности, хотя правоохранители не сообщали о каких-то серьезных инцидентах, а государственные органы указывали на отсутствие существенных нарушений.
"Я был на прямой связи с провинциями, узнавал у руководителей наших подразделений там, как проходят выборы. К счастью, до сих пор сообщений о каких-то серьезных нарушениях у нас не было, были различные вопросы, но они не влияли на выборы", - заявил Аббас Али Кадходаи, спикер Совета по охране конституции, наблюдающего за проведением выборов. Его заявление вечером распространило государственное телевидение.
В то же время иранские СМИ сообщали о задержании нескольких десятков человек за покупку и продажу голосов на выборах. Так, агентство Mehr сообщило о задержании 30 человек в городе Пакдашт неподалеку от Тегерана, ряд новостных порталов также сообщали о задержании девяти человек в Баболе на севере Ирана.
На парламентских выборах в Иране может победить оппозиция․По данным различных прогнозов, у оппозиционного лагеря хорошие шансы выиграть выборы после того, как Совет стражей конституции отклонил кандидатуры 75 процентов умеренных кандидатов, поддерживающих действующего президента Хасана Роухани. Коалиция консерваторов и сторонников жесткого курса во главе с бывшим шефом иранской полиции Мохаммадом Багером Галибафом может получить 30 наиболее политически значимых мест в Тегеране. Галибаф был мэром иранской столицы с 2005 по 2017 год.