Թրամփի՝ Ասանժին ներում շնորհելու խոստումը կեղծ է եղել
Սպիտակ տունը հերքել է այն տեղեկությունները, թե ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը 2017-ին առաջարկել է ներում շնորհել WikiLeaks-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժին, գրում է ТАСС-ը:
Ավելի վաղ նման հոդվածով հանդես էր եկել The Guardian-ը։ 2017 թվականի օգոստոսին հանրապետական կոնգրեսական Դանա Ռոռաբակերը, ով այդ ժամանակ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի անդամ էր, Ասանժին առաջարկել էր նման պայման: WikiLeaks-ի հիմնադիրը պարտավոր էր հրաժարվել Ռուսաստանի դեմ առաջադրված մեղադրանքներից՝ 2016 թվականին ԱՄՆ Դեմոկրատական կուսակցության ազգային կոմիտեի սերվերների վրա հաքերային հարձակման մեջ ներգրավվելու համար:
Ըստ Թրամփի աշխատակազմի, նախագահը ծանոթ չի եղել Ռոռաբակերի հետ, ավելին, նա երբեք չի խոսել նրա հետ այս թեմայի շուրջ: Սպիտակ տան խոսնակ Ստեֆանի Գրիշեմը հայտարարել է, որ հրապարակումը Դեմոկրատական կուսակցության ազգային կոմիտեի կողմից կեղծ են:

Обещание Трампа помиловать Ассанжа назвали ложью
Белый дом опроверг сведения о том, что президент США Дональд Трамп предлагал помилование основателю WikiLeaks Джулиану Ассанжу в 2017 году, пишет ТАСС.
Статью с соответствующей информации ранее опубликовала газета The Guardian. Как утверждается, в августе 2017 года Дана Рорабакер, который в то время был членом Палаты представителей Конгресса США, предложил соответствующее условие Ассанжу. Основателю WikiLeaks требовалось отказаться от обвинений в адрес России о ее причастности к хакерской атаке на серверы Национального комитета Демократической партии США в 2016 году.
Как утверждает администрация президента, Трамп был едва знаком с Рорабакером и тем более никогда не говорил с ним на эту тему. Пресс-секретарь Белого дома Стефани Гришэм заявила, что публикация издания является ложью и фабрикацией со стороны Национального комитета Демократической партии.