ՌԴ ՊՆ-ն մեղադրում է ԱՄՆ-ին՝ Սիրիայում Թուրքիայի դեմ զենք օգտագործելու համար
Սիրիայում գրոհայինները թուրքական զինված ուժերի ներկայացուցիչների և քաղաքացիական անձանց դեմ օգտագործում են այն զինամթերքը, որն ԱՄՆ-ի «անմիջական մասնակցությամբ» Իրաքից Սիրիայի հյուսիս-արևելք է ներմուծվում։ Այս մասին հայտարարել է Սիրիայում պատերազմող կողմերի հաշտեցման ռուսական կենտրոնի ղեկավար, փոխծովակալ Օլեգ Ժուրավլյովը, հայտնում է ТАСС-ը:
Ըստ նրա՝ հունվարից ի վեր Իրաքից Սիրիա է ժամանել, ընդհանուր առմամբ՝ 13 ռազմական շարասյուն, որը կազմված է եղել ավելի քան 80 միավոր զրահատեխնիկայից, 300 բեռնատարից, որոնք տեղափոխել են զինամթերք և այլ զինատեսակներ: «Տարածաշրջանում ամերիկյան զորքերի հրամանատարությունն ինտենսիվորեն զինում է Սիրիայի հյուսիսային տարածքները»,- հայտարարել է Ժուրավլյովը:

Минобороны обвинило США в использовании оружия против Турции в Сирии
Боевики в Сирии используют против турецких военнослужащих и мирных граждан оружие, поступающее на северо-восток республики с территории Ирака при «непосредственном участии» Соединенных Штатов. Об этом сообщил руководитель российского Центра по примирению враждующих сторон (ЦПВС) в Сирии контр-адмирал Олег Журавлёв, передает ТАСС.
По его словам, с января из Ирака в Сирию прибыло в общей сложности 13 военных колонн с более чем 80 единицами бронетехники, 300 грузовиками с боеприпасами и другим вооружением. «Командованием американских войск в регионе осуществляется интенсивное насыщение территории Заевфратья оружием», — уточнили в ЦПВС.