«Ասեց՝ պետք լինի կգյուլլեմ էդ Նիկոլին». Աշոտ Վանյան
«Ես զինվորական եմ ու սովոր եմ խոսել փաստերով»,- «Առաջին լրատվական»-ի եթերում ասել է՝ ՌՈ պետի նախկին տեղակալ Աշոտ Վանյանը՝ բացելով գրառումների տետրն ու ընթերցելով դրանցից մեկը. «Այս գրքում 4 տարի է՝ գրառումներ եմ կատարում: Հիմա կկարդամ 20.04.18 թվականի գրառումս. 14:30 խորհրդակցություն՝ ՌՈ պետի մոտ: Ես չեմ ասի այն բառերը, որ նա հնչեցրել է ներկայիս վարչապետի հասցեին, անձնական բնույթի վիրավորանքներ են: Մոտ 20 հոգի գնդապետ, փոխգնդապետ հավաքվել ենք իր մոտ ու ես՝ լինելով ՌՈ պետի միակ տեղակալը, հետևյալ հրահանգն եմ ստացել. իր բառերով եմ ասում. «Սրանից հետո, եթե հանկարծ էդ թաթփուկները փակեն զինվորական ավտոշարասյան առջևից, ձերոնց կասեք՝ դուրս գան իրենց մեքենայից, նստեն էդ գռուզավիկների վրա ու ճանապարհը բացեն, տրորեն անցնեն: Եթե մի քանի հոգի էլ մահանա, ոչինչ, բա հեղափոխություն ա, Մարտի 1-ին 10 հոգի մահացավ, հիմա էլ մի 7-8 կհամանա, էն էլ անցավ, էս էլ կանցնի»,- մեջբերեց Վանյանը՝ կրկնելով. «Սա ներկայիս ՌՈ պետի խոսքերն են եղել»:
«Խորհրդակցությունից հետո ես մտա իր մոտ, ասացի՝ պարո՛ն գնդապետ, զեկուցագիր եմ գրել, որ հրաժարվում եմ Ձեր հրամանը կատարել, ասաց՝ ոնց որ վախում ես հա՞, ասի՝ ինչի՞ց կամ ումի՞ց, ասեց ուշադիր լսի, (Սերժ Սարգսյանի նկարն էր գլխավերևում), ասեց՝ տեսնում ես, նախագահը հրաման տա, պետք լինի կգյուլլեմ էդ Նիկոլին: Ասացի՝ ես սովոր չեմ հայերին գյուլլելու, ես պատերազմ եմ անցել ու սովոր եմ միայն թշնամուն հակառակորդի դաշտում հեռացնել, ուրիշ ոչ մի դեպքում: Թուղթը թողեցի իր սեղանին ու դուրս եկա»,- նշեց Աշոտ Վանյանը:

Ашот Ванян: Начальник ВП сказал, что если надо будет, он убьет Никола
Я – военный, и привык говорить фактами. Об этом в эфире сайта «Первый информационный» заявил бывший заместитель начальник военной полиции Ашот Ванян. Во время эфира Ванян зачитал некоторые записи из своей книги, которую он писал в течение 4 лет.
«Я прочту запись от 20.04.18: «Консультация у начальника военной полиции,14:30. Около 20 полковников, подполковников и я, будучи единственным заместителем начальника ВП, получили следующее указание: «С сегодняшнего дня, если этօ отребье перекроет дорогу перед конвоем военной полиции, скажите вашим, чтобы они вышли из машин и открыли дорогу. Ничего страшного в том, если несколько человек погибнут. Это же революция. 1 марта погибло 10 человек, сейчас погибнут 7-8. Тогда все прошло и сейчас пройдет»»,- процитировал Ванян слова начальника ВП.
«После консультации я пришел к нему и сказал: «Господин полковник, я написал рапорт том, что отказываюсь выполнять ваш приказ. В ответ он спросил: «Ты боишься?». Я спросил, кого или что. Над его головой висел портрет Сержа Сарсгяна. Он сказал: «Слушай меня внимательно. Если президент отдаст приказ, если надо будет, я убью этого Никола». Я сказал, что я не привык убивать армян, я прошел войну и привык уничтожать противника на поле боя. Я оставил рапорт на его столе и вышел»,- сказал Ашот Ванян.