Զարիֆը հաստատել է, որ Իրանը «սև արկղերը» չի փոխանցի այլ երկրներին
Իրանի դիվանագիտական գերատեսչության ղեկավար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը հայտարարել է, որ Թեհրանը ինքնուրույն չի սկսի վերծանել «Ուկրաինայի միջազգային ավիաուղիներ»-ին պատկանող խոցված ինքնաթիռի «սև արկղերը» և դրանք չի հանձնի այլ երկրների կառավարություններին: Այս մասին նա հայտարարել է փետրվարի 14-ին ամերիկյան NBC News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
Վկայակոչելով օդային միջազգային օրենսդրության կանոնները՝ Զարիֆը նշել է, որ Թեհրանն իրավունք ունի հետաքննություն անցկացնել ուկրաինական Boeing 737-ի աղետի վերաբերյալ, սակայն միևնույն ժամանակ նա հաստատել է այն իրականացնելու համար երկրի տեխնիկական հնարավորությունների բացակայությունը: Նախարարի խոսքով՝ Իրանը չի կարողանա «սև արկղերից» տվյալներ վերծանել առանց ծրագրակազմի, մալուխների և լրացուցիչ տեղեկությունների Միացյալ Նահանգներից կամ արևմտյան այլ երկրներից:

Зариф подтвердил, что Иран не отдаст черные ящики
Министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф заявил, что Тегеран не будет самостоятельно начинать расшифровку черных ящиков сбитого самолета Международных авиалиний Украины, а также не передаст их правительствам других стран. Об этом он рассказал в интервью американскому телеканалу NBC News 14 февраля.
Сославшись на нормы Международного воздушного права, Зариф отметил, что Тегеран имеет право возглавить расследование катастрофы украинского Boeing 737, но при этом признал техническу неспособность страны это сделать.
По словам министра, Иран не сможет извлечь данные из черных ящиков без программного обеспечения, кабелей и дополнительной информации от США или других западных стран.