Թրամփը և Էրդողանը քննարկել են Սիրիայի ու Լիբիայի իրավիճակը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հեռախոսազրույց են ունեցել, որի ընթացքում քննարկել են Սիրիայում և Լիբիայում տիրող իրավիճակը: Այս մասին Twitter միկրոբլոգի իր էջում գրել է Սպիտակ տան խոսնակ Ջադ Դիրը:
Ըստ նրա, երկու նախագահներին հաջողվել է համաձայնության գալ Սիրիայում ընդհանուր նպատակների շուրջ։ Երկուսն էլ կարծում են, որ Իդլիբում բախումները պետք է ավարտվեն: «Երկու նախագահները քննարկել են Լիբիան արտաքին միջամտությունից ազատելու և հրադադարի հաստատման անհրաժեշտությունը»,- գրել է Դիրը:
Բացի այդ, Թրամփը հեռախոսազրույցի ընթացքում կոչ է արել իր թուրք գործընկերոջը լուծել Միջերկրական ծովում Հունաստանի հետ տարածքային վեճը:

Трамп и Эрдоган договорились по Сирии и Ливии
Президент США Дональд Трамп и глава Турции Реджеп Тайип Эрдоган провели телефонный разговор о ситуации в Сирии и в Ливии. Об этом у себя в Twitterсообщил спикер Белого дома Джад Дир.
По его словам, президентам удалось договориться об общих целях в Сирии — оба считают, что столкновения в Идлибе должны прекратиться. «Двое лидеров обсуждали необходимость избавиться от иностранного вмешательства и поддерживать перемирие в Ливии», — также написал Дир.
Кроме того, он рассказал, что Трамп в разговоре призвал турецкого коллегу разрешить территориальный спор с Грецией в Средиземном море.
Незадолго до этого госсекретарь США Майк Помпео обвинил Россию и Иран в препятствовании установлению режима прекращения огня в Сирии.