Վրաստանի ընդդիմությունը պահանջում է արգելել ամերիկյան մի շարք կազմակերպությունների աշխատանքը
«Վրաստանի հայրենասերների դաշինք» ընդդիմադիր կուսակցության անդամներն ու նրանց կողմնակիցներն ակցիա են անցկացրել Թբիլիսիում ԱՄՆ դեսպանատան առջև՝ պահանջելով արգելել երկրում գործող Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (International Republican Institute) և ԱՄՆ-ի ազգային ժողովրդավարական ինստիտուտի (The National Democratic Institute) գործունեությունը:
Այս կազմակերպությունները Վրաստանում իրականացնում են հասարակական կարծիքի ուսումնասիրություններ: Հարցման արդյունքների նկատմամբ անվստահությունն առավել հաճախ արտահայտվում է իշխանության ներկայացուցիչների կողմից:
Ընդդիմության ներկայացուցիչները նաև Վրաստանի իշխանություններին կոչ են անում նախաձեռնել հետաքննություն՝ կապված այդ կազմակերպությունների գործունեության հետ: Ըստ ընդդիմության՝ ներկայացուցիչների, բոլոր հարցումների արդյունքները կեղծված են և ապատեղեկատվություն են հանդիսանում:

Грузинская оппозиция требует запрета работы ряда организаций из США
Члены оппозиционной партии "Альянс патриотов Грузии" и их сторонники провели у здания посольства США в Тбилиси акцию с требованием запрета деятельности в стране Международного республиканского института (IRI) и Демократического института США (NDI), которые проводят социологические исследования, сказано в сообщении партии.
Данные институты проводят в Грузии исследования общественного мнения. Недоверие результатам опроса чаще всего выражают представители правящих властей.
Оппозиционеры также призывают власти Грузии начать расследование в связи с деятельностью данных организаций. По утверждению членов партии, результаты всех опросов сфальсифицированы и являются дезинформацией.