Իրաքում ամերիկյան ռազմակայանի հրթիռակոծման հետևանքով վիրավորվել է 34 զինվորական․ Պենտագոն
Հունվարի 8-ին Արևմտյան Իրաքում տեղակայված «Այն ալ Ասադ» ամերիկյան ռազմակայանի հրթիռակոծության հետևանքով վիրավորվել է առնվազն 34 մարդ։ Այս մասին ուրբաթ լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է Պենտագոնի խոսնակ Ջոնաթան Հոֆմանը:
«Ընդհանուր առմամբ 34 զինծառայողի մոտ ախտորոշվել են գլխուղեղի վնասվածքներ: Նախկինում Գերմանիա տեղափոխված ութ զինծառայողներ վերադարձել են Միացյալ Նահանգներ: Քուվեյթ ուղարկված մեկ զինծառայող վերադարձել է Իրաք»,- հայտարարել է Հոֆմանը:
Ըստ Հոֆմանի, մյուս 16 վիրավոր զինվորականներն արդեն վերադարձել են իրենց պարտականություններին: «Անցած երկու շաբաթվա ընթացքում մենք տեսանք Իրաքում, Քուվեյթում և Գերմանիայում բժիշկների ջանքերը՝ ախտորոշելու և բուժելու բոլոր զինվորականներին, ովքեր դրա կարիքն ունեն»,- հավելել է Հոֆմանը:

Пентагон сообщил о 34 пострадавших американских военных при обстреле баз в Ираке
Тридцать четыре военнослужащих США получили травмы в результате ракетного удара, нанесенного Ираном по двум базам в Ираке в ночь на 8 января. Об этом сообщил в пятницу на брифинге для журналистов официальный представитель Пентагона Джонатан Хоффман.
"В общей сложности у 34 военнослужащих была диагностирована контузия, травмы головного мозга. Восемь военнослужащих, которые ранее были доставлены в Германию, вернулись в США, где продолжат получать помощь, - сказал он. - Девять военнослужащих, транспортированных в Германию, до сих пор находятся там для оценки лечения. Один военнослужащий, отправленный в Кувейт, вернулся в Ирак".
По словам Хоффмана, другие 16 человек, получившие травмы, уже вернулись к своим обязанностям. "За последние две недели мы наблюдали соответствующие усилия врачей в Ираке, Кувейте и Германии по диагностике и лечению всех, кто в этом нуждался", - добавил он.