Ռուս դիվանագետները մեղադրվում են Բուլղարիայում լրտեսության մեջ
Բուլղարիայում երկու ռուս դիվանագետներ մեղադրվում էին Ռուսաստանի օգտին գաղտնի տեղեկություններ հավաքելու մեջ: Այս մասին հայտնում է Բուլղարիայի դատախազության մամուլի ծառայությունը:
Բուլղարիայի գլխավոր դատախազ Իվան Գեշևը երկրի արտաքին գործերի նախարարություն է հանձնել Բուլղարիայում լրտեսություն ծավալած երկու ռուս դիվանագետներին վերաբերող ապացույցները:
«Մինչդատական վարույթներից մեկում կատարված քննության ընթացքում պարզվել է, որ 2017 թվականից առ այսօր Ռուսաստանի Դաշնության մի քաղաքացի իրականացրել է լրտեսություն, որի ընթացքում նա տեղեկատվություն է ստացել երկրում ընտրությունների ընթացքի մեխանիզմների մասին: Պարզվել է, որ Ռուսաստանի քաղաքացին ունի դիվանագետի կարգավիճակ, հավատարմագրվել է Բուլղարիայում՝ որպես Սոֆիայում Ռուսաստանի դեսպանատան առաջին քարտուղար»,- նշվում է հայտարարության մեջ։

Российских дипломатов обвинили в шпионаже в Болгарии
В Болгарии двоих российских дипломатов обвинили в сборе секретной информации в пользу России. Об этом сообщила пресс-служба прокуратуры Болгарии в пятницу, 24 января.
Генпрокурор Болгарии Иван Гешев передал в МИД страны доказательства разведывательной деятельности в Болгарии со стороны двоих россиян.
"В ходе расследования в рамках одного из досудебных производств было установлено, что с 2017 года по настоящее время гражданин Российской Федерации осуществлял разведывательную деятельность, в ходе которой он добывал информацию о механизмах избирательного процесса в стране. Установлено, что российский гражданин имеет статус дипломата, он аккредитован в Болгарии в качестве первого секретаря в посольстве Российской Федерации в Софии", - сказано в сообщении.