Չինաստանում անհայտ վիրուսից մահացել է առաջին հիվանդը
Չինական Ուհան քաղաքում 61-ամյա տղամարդ է մահացել է պնևմոնիյաից, որը նոր տեսակի կորոնավիրուսի հետևանք է, հայտնում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով քաղաքի բժշկական հաստատությունների տվյալները: 61-ամյա տղամարդը դարձել է նոր հիվանդության առաջին զոհը:
Բժիշկները հայտնել են, որ տղամարդն առողջական խնդիրներ է ունեցել, երբ նրա մոտ հայտնաբերվել է նոր վիրուսը: Հայտնի է, որ մահացածն ունեցել է որովայնի ուռուցք և լյարդի քրոնիկ հիվանդություն:
Ընդհանուր առմամբ, նախկինում անհայտ հիվանդությունը հայտնաբերվել է ևս 41 մարդու մոտ: Հիվանդներից 7-ի վիճակը գնահատվում է ծանր, իսկ 2-ն արդեն դուրս են գրվել հիվանդանոցից:
Վարկածներից մեկի համաձայն՝ հիվանդության տարածման հարուցիչը քաղաքի ծովամթերքի շուկան է, որտեղ և այցելած են եղել հայտնաբերված հիվանդները: Հայտնի է նաև, որ հունվարի 3-ից հետո վարակի նոր դեպքեր չեն գրանցվել:

В Китае первый человек умер от неизвестного ранее вируса
В китайском городе Ухань 61-летний мужчина умер от пневмонии, которая стала результатом неизвестного ранее вируса, сообщает агентство Reuters со ссылкой на данные городского медицинского управления. Он стал первой жертвой нового заболевания.
Врачи указывают, что проблемы со здоровьем у покойного были еще до декабря, когда в его организме появился новый вирус. Известно, что у него были опухоль брюшной полости и хроническое заболевание печени.
Всего неизвестная ранее болезнь зафиксирована у 41 человека. Состояние семи человек оценивается как тяжелое, двое в результате были выписаны из больницы.
По одной из версий, источник заболевания находился на городском рынке морепродуктов, который посещали все заболевшие. При этом известно, что после 3 января новых случаев заражения не было.