Կոնգրեսը հավանություն է տվել Դոնալդ Թրամփին վերաբերող իմփիչմենթի հոդվածներին
ԱՄՆ-ի Ներկայացուցիչների պալատի դատական հարցերով հանձնաժողովը հաստատել է այն հոդվածները, որոնք վերաբերվում են Դոնալդ Թրամփի իմփիչմենթին, գրում է CNN կայքը:
Թրամփը մեղադրվում է նախագահական իր պաշտոնը չարաշահելու մեջ և խոչընդոտել է Կոնգրեսի աշխատանքները, երբ փորձել է արգելել Ներկայացուցիչների պալատում իր գործունեության շուրջ անցկացվելիք լսումները: Կոնգրեսում քվեարկությանը ներկայացված հոդվածները հաստատվել են հանձնաժողովի 23 անդամների կողմ և 17 դեմ հարաբերակցությամբ։ Դեմ են քվերակել Հանրապետական կուսակցության անդամները:
Նոր քվեարկության համար հստակ ժամկետներ դեռևս սահմանված չեն, բայց Դեմոկրատական կուսակցության ներկայացուցիչները նախկինում հայտարարել էին, որ դա կարող է տեղի ունենալ հաջորդ չորեքշաբթի:
Դեմոկրատները Ներկայացուցիչների պալատում ունեն մեծամասնություն, ուստի մեծ հավանականություն կա, որ հոդվածները հաստատվեն: Դրական քվեարկության դեպքում գործը կուղարկվի Սենատ, որը կանցկացնի լսումներ՝ որոշելու՝ Թրամփին պաշտոնից հեռացնելու մասին:
Եթե Ներկայացուցիչների պալատը հաստատի հոդվածները, ապա Թրամփը կդառնա ԱՄՆ-ի պատմության մեջ երրորդ նախագահն, ով կանցնի իմփիչմենթի գործընթացով:

В Конгрессе утвердили статьи для импичмента Трампа
Юридический комитет Палаты представителей Конгресса США утвердил статьи импичмента против президента США Дональда Трампа. Об этом сообщает CNN.
Трампа обвиняют в злоупотреблении властью и препятствовании работе Конгрессу. Теперь статьи передадут на голосование в Палату представителей.
Утверждение статей поддержали 23 члена комитета, 17 высказались против - все республиканцы.
Конкретная дата голосования еще не установлена, но представители Демократической партии ранее заявляли, что оно может произойти в следующую среду.
Демократы имеют большинство в Палате представителей, поэтому есть большая вероятность, что статьи будут утверждены. В случае положительного голосования дело перейдет в Сенат, который проведет судебное разбирательство, чтобы решить, нужно ли устранить Трампа с должности. Большинство в Сенате имеют республиканцы.
Если Палата представителей одобрит статьи, Трамп станет третьим президентом в истории США, который будет проходить через процедуру импичмента.