Մեծ Բրիտանիայի նոր վարչապետ է դարձել Բորիս Ջոնսոնը
Մեծ Բրիտանիայի Եղիսաբեթ Երկրորդ թագուհին դեկտեմբերի 13-ին հանձնարարել է երկրի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնին նոր կառավարություն կազմել. տեղեկացնում է The Guardian-ը:
Ձայների հաշվարկը դեռ չի ավարտվել, սակայն արդեն պարզ է, որ նոր վարչապետ է ընտրվել Բորիս Ջոնսոնն, ով այս անգամ զգալիորեն ամրապնդել է իր դիրքերը: Հրապարակման պահին նրանք ունեին ձայների 43,6 տոկոսը և խորհրդարանի 650 տեղից ստացել են 364-ը:
Պահպանողականների հիմնական հակառակորդները՝ Լեյբորիստական կուսակցությունը գրանցել են ամենավատ արդյունք այս ընտրություններում 1931 թվականից ի վեր. Լեյբորիստները խորհրդարանում զբաղեցնելու են ընդամենը 203 տեղ և կորցրել են պահպանողականների օգտին քվեարկող մի շարք թաղամասեր, որոնց բնակիչները տասնամյակներ շարունակ քվեարկել են նրանց կուսակցության օգտին: Լեյբորիստների ղեկավար Ջերեմի Քորբինն արդեն հայտարարել է, որ նա հրաժարվում է կուսակցության առաջնորդի իր պաշտոնից և չի առաջադրվելու մյուս ընտրություններում:
Շոտլանդիայի ազգային կուսակցությունը մեծ հաջողություն է գրանցել այս ընտրություններում՝ ստանալով 48 տեղ։ Նախորդ ընտրությունների համեմատ նրանք կարողացել են 13 տեղ ավելի ստանալ:

Новым премьером Британии стал старый премьер
Королева Великобритании Елизавета II поручила главе Консервативной партии Борису Джонсону формирование нового правительства на фоне убедительной победы консерваторов на выборах. Об этом сообщает The Guardian.
Голоса еще не подсчитаны до конца, но уже ясно, что новым премьером окажется старый — Джонсон, ранее занимавший пост премьер-министра, на этот раз значительно упрочил позиции своих сторонников. На момент публикации они имели 43,6 процента голосов избирателей и завоевали 364 парламентских кресла из 650.
Их главные оппоненты, партия лейбористов, показали на этих выборах худший результат с 1931 года: они заняли всего 203 места и уступили консерваторам ряд округов, жители которых десятилетиями голосовали за их партию. Лидер лейбористов Джереми Корбин заявил, что уйдет с поста главы партии и не будет руководить ей к следующим выборам.
Известно также об относительном успехе шотландских националистов: они смогли получить на 13 позиций больше по сравнению с прошлыми выборами, теперь в парламенте будет заседать 48 представителей «Шотландской национальной партии».