«ԱՄՆ-ը միացավ ցեղասպանությունների կանխարգելմանն ուղղված համաշխարհային շարժմանը». Արարատ Միրզոյան
ԱԺ դեկտեմբերի 13-ի նիստում խորհրդարանի ղեկավար Արարատ Միրզոյանը խմբակցությունների անունից ողջունեց ԱՄՆ Սենատին, Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատի բոլոր գործընկերներին, թիվ 150 և 296 բանաձևերի միաձայն ընդունման կապակցությամբ:
«Այս կարևոր քվեարկությամբ Միացյալ Նահանգները միացավ ցեղասպանությունների կանխարգելմանն ուղղված համաշխարհային շարժմանը։ Այս առիթով ուզում եմ հատկապես շնորհակալություն հայտնել սենատորներ Մենենդեսին և Կրուզին, ինչպես նաև դրանից առաջ՝ կոնգրեսական Շիֆին, և հայ ազգի մյուս բարեկամներին Կոնգրեսի երկու պալատներում՝ այս օրինագծի նախաձեռնության և պաշտպանության համար:
Ուզում եմ նաև առանձին երախտիքի խոսքեր հղել ԱՄՆ-ում Հայ դատի գրասենյակի և Հայկական ասամբլեայի բոլոր ընկերներին, ովքեր տարիներ շարունակ ջանքեր չեն խնայել այս կարևոր արձանագրմանը հասնելու համար:
Որպես ՀՀ ԱԺ նախագահ՝ ուզում եմ ընդգծել նաև մեր հանձնառությունը՝ ջանքեր չխնայել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և արդարացի հատուցման համար։ Մենք՝ որպես ցեղասպանություն տեսած ժողովրդի ժառանգներ, հանձնառու ենք առաջամարտիկը լինել մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների կանխմանը, որպեսզի այլևս երբեք մարդկության պատմության մեջ նման ամոթալի էջեր չգրանցվեն»,- հայտարարեց Ազգային ժողովի նախագահը։

Арарат Мирзоян: США присоединились к международному движению, направленному на предотвращение геноцидов
Пятница, 13 Декабря, 2019 года, 12:25
Председатель Национального Собрания Армении Арарат Мирзоян на заседании 13 декабря выразил признательность всем коллегам из Палаты представителей Конгресса США, представивших вначале резолюцию за номером 152, а затем и принятую единогласно резолюцию за номером 296.
«США присоединились к международному движению, направленному на предотвращение геноцидов. Особую благодарность выражаю конгрессменам Роберту Менендесу и Тому Крузу, а также конгрессмену Адаму Шиффу и всех друзей армянского народа в обеих палатах американского Конгресса за инициативу принятия этих резолюций», - сказал Мирзоян.
Председатель НС также указал на важную роль в принятии документов офиса «Ай дата» и Армянской Ассамблеи Америки, которые на протяжении многих лет не жалели усилий для достижения столь важного результата.
«Как председатель Национального Собрания хочу отметить наше обязательство делать все для признания и справедливой компенсации Геноцида армян. Мы, наследники жертв геноцида, будем делать все от нас зависящее для предупреждения преступлений против человечности, чтобы никогда более в истории человечества не было столь позорных страниц», - отметил Мирзоян.