Իրաքում մեկ ամսվա ընթացքում սպանվել է 170 ցուցարար. ՄԱԿ
Նոյեմբերի 5-ից դեկտեմբերի 8-ը ընկած ժամանակահատվածում Իրաքում շարունակվող ցույցերի ժամանակ սպանվել է առնվազն 170 մարդ, վիրավորվել՝ 2626-ը, գրում է РИА Новости գործակալությունը՝ վկայակոչելով Իրաքում օգնության ցուցաբերման ՄԱԿ-ի առաքելության մարդու իրավունքների գրասենյակի զեկույցը։
«Այս տվյալները պետք է դիտարկվեն որպես նախնական: Ի տարբերություն նախորդ ամսվա՝ Իրաքի կառավարությունը ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչներին թույլ չի տվել հիվանդանոցներից պաշտոնական տվյալներ ստանալ ցույցերի ընթացքում տուժածների վերաբերյալ»,- նշվում է փաստաթղթում: Ընդհանուր առմամբ, հոկտեմբերի 1-ից դեկտեմբերի 8-ն ընկած ժամանակահատվածում Իրաքում զոհվել է առնվազն 414 մարդ, վիրավորվել՝ 8 758-ը, այդ թվում՝ ոստիկանության աշխատակիցներ: Միևնույն ժամանակ, թեթև վնասվածքների զոհերի թիվը, ներառյալ արցունքաբեր գազից ստացած թունավորումների դեպքերը, տուժածների թվաքանակը կարող է հասնել 19 հազարի։

В Ираке за месяц протестов погибли порядка 170 человек, сообщили в ООН
В период с 5 ноября по 8 декабря в ходе продолжающихся демонстраций в Ираке убито по меньшей мере 170 человек и ранено 2264, говорится в докладе офиса по правам человека Миссии ООН по оказанию помощи в Ираке (МООНСИ), опубликованном в среду.
"Эти данные должны рассматриваться как предварительные. В отличие от предыдущей практики, правительство Ирака не позволило МООНСИ получить официальные данные из больниц о пострадавших во время демонстраций или навестить их для опроса в больницах", - отмечается в документе.
Всего же за период с 1 октября по 8 декабря в Ираке было убито как минимум 414 человек, ранения получили 8758 человек, в том числе представители полиции. При этом количество пострадавших от легких ранений, включая отравления слезоточивым газом, может дополнительно достигать 19 тысяч человек.