«Սա անաշխատ եկամտի օրինականացման նախագիծ է». Տարոն Սիմոնյան
Դեկտեմբերի 11-ին ԱԺ-ն շարունակում է քննարկել «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի և կից նախագծերի փաթեթը: Հիշեցնենք, որ դրա համաձայն՝ այն դատավորները, ովքեր մինչև 2020 թվականի հունվարի 31-ը հրաժարական կներկայացնեն, լիազորությունները դադարելուց հետո՝ մինչև իր համար Սահմանադրությամբ սահմանված պաշտոնավարման տարիքը լրանալը, կստանան կենսաթոշակ՝ հրաժարական ներկայացնելու օրվա դրությամբ հաշվարկված աշխատավարձի չափով:
Նիստում ընդդիմադիր խմբակցությունները վերահաստատեցին, որ իրենք դեմ են նախագծին: ԼՀԿ-ից Տարոն Սիմոնյանն ասաց. «Ձեր նպատակների և ձեր ընտրած միջոցների միջև անդունդն անընդհատ մեծանում է: Դուք առաջարկում եք մի նախագիծ, համաձայն որի խրախուսում եք, ինստիտուցիոնալ մակարդակի եք բարձրացնում, օրինականացնում եք անաշխատ եկամուտը: Անձինք, ովքեր ձեր կարծիքով օրենսդրությունը խախտել են, ոտնահարել են Սահմանադրությունը, ձեր իսկ առաջարկությամբ հարկատուների գրպանի հաշվին գնում են վաստակած հանգստի: Այս նախագիծն իրավական, սոցիալական, քաղաքական տրամաբանություն չունի: Նման անտրամաբանական եղանակներով դուք չեք կարող ձեր առջև դրված խնդիրը լուծել: Սա անաշխատ եկամտի օրինականացման նախագիծ է»,- հայտարարեց Սիմոնյանը:

Тарон Симонян: Этим проектом вы узакониваете незаработанный доход
В Национальном Собрании Армении 11 декабря продолжается обсуждение пакета проектов о внесении поправок в закон РА «О Конституционном суде» и смежные законы. По проекту предлагается, чтобы судья Конституционного суда, если он подаст в отставку до 31 января 2020 года, после прекращения его полномочий до достижения им установленного Конституцией пенсионного возраста, ему будет выдаваться пенсия в размере официальной зарплаты и премий на момент его отставки.
На заседании оппозиционные фракции подтвердили свое несогласие с проектом. В частности, депутат от фракции «Лусавой Айастан» Тарон Симонян отметил: «Пропасть между вашими целями и выбранными средствами постоянно растет. Вы предлагаете проект, по которому вы поощряете, поднимаете на институциональный уровень и узакониваете незаработанный доход».