Պուտինը խոսել է Բեռլինում Վրաստանի քաղաքացու աղմկահարույց սպանության մասին
Բեռլինում սպանված Վրաստանի քաղաքացի Զելիմխան Խանգոշվիլին զինյալ էր, նա Մոսկվայի մետրոյում կազմակերպված ահաբեկչության կազմակերպիչներից մեկն էր, հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը՝ «նորմանդական ձևաչափով» գագաթնաժողովից հետո, գրում է РИА Новости գործակալությունը:
Ավելի վաղ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտարարել էր, որ Պուտինի հետ բանակցություններում նա օգնություն է խնդրել սպանության հետաքննության հարցում:
«Ես գիտեմ, որ Բեռլինում մարդ է սպանվել, նա ոչ միայն վրացի էր, այլ մի մարդ, ով ակտիվ մասնակցություն է ունեցել Կովկասում անջատողականների կողմից տեղի ունեցած ռազմական գործողություններին: Նա ազգությամբ վրացի չէր: Այս մարդը գտնվել է մեր հետախուզվողների ցուցակում: Նա մարտիկ էր և արյունոտ մարդ»,- ասել է Պուտինը՝ պատասխանելով լրագրողների հարցերին:
«Ես չգիտեմ, թե ինչ է պատահել նրա հետ: Դա հանցագործների միջավայր է, և այնտեղ ցանկացած բան կարող է պատահել»,- հավելել է Պուտինը: Նա նաև նշել է, որ Մոսկվան դիմել է Բեռլինին՝ նրան արտահանձնելու ցանկությամբ, բայց այս հարցը չի գտել փոխըմբռնում:
Հիշեցնենք՝ Վրաստանի քաղաքացի Զելիմխան Խանգոշվիլին սպանվել էր օգոստոսի 23-ին Բեռլինի քաղաքային կենտրոնում՝ մզկիթ տանող ճանապարհին: Վարձու մարդասպանը 2 անգամ կրակել էր նրա ուղղությամբ:

Путин назвал убитого в Берлине организатором терактов в метро в Москве
Убитый в Берлине гражданин Грузии — боевик, он был одним из организаторов взрывов в московском метро, заявил президент России Владимир Путин на пресс-конференции в Париже по итогам саммита в нормандском формате.
Ранее канцлер Германии Ангела Меркель заявила, что на переговорах с российским лидером попросила содействия в расследовании преступления.
"Я знаю, что в Берлине погиб человек, это не просто грузин, это человек, который принимал активное участие в боевых действиях на стороне сепаратистов на Кавказе. Он не грузин по национальности. Этот человек находился у нас в розыске. Это боевик, причем очень жесткий и кровавый человек", — заявил Путин, отвечая на вопросы журналистов.
"Я не знаю, что с ним произошло. Это бандитская среда, и там может произойти все, что угодно", — добавил президент. Он также указал, что Москва обращалась к Берлину с просьбой выдать организатора взрывов в метро, но не нашла понимания.