Փարիզում «նորմանդական քառյակի» գագաթնաժողովի արդյունքների ամփոփումը
«Նորմանդական քառյակի» երկրների ղեկավարները Փարիզում կայացած գագաթնաժողովի արդյունքներով ընդունել են պաշտոնական հաղորդագրություն, իսկ բանակցային գործընթացը տևել է ավելի քան ութ ժամ:
Մինսկի համաձայնագրերը կշարունակեն մնալ որպես բանակցությունների հիմք: Ուկրաինայի օրենսդրությունը պետք է փոփոխվի այնպես, ինչպես համաձայնեցված է «Շտայնմայերի բանաձևի» հետ: Այն որոշիչ մեխանիզմ կլինի Դոնեցկի և Լուգանսկի շրջանների որոշակի շրջաններում տեղական ինքնակառավարման հատուկ կարգի մասին օրենքն ընդունելու համար՝ դրանց արդյունքների վերաբերյալ ԵԱՀԿ զեկույցի հրապարակումից հետո: Մարտի վերջին Դոնբասում երեք նոր կետեր կավելանան: «Պետք է ավելացնել շփման գծում անցակետերի քանակը: Եկեք չմոռանանք սովորական մարդկանց մասին, ովքեր ապրում են այնտեղ»,- հայտարարել է Պուտինը:
Ամբողջական հրադադարի պահպանումը մինչև 2019-ի վերջը:
«Կողմերը 20 անգամ պայմանավորվել են հրադադարի մասին, բայց այժմ մենք պայմանավորվել ենք, որ այս հարցին լուրջ կվերաբերվենք: Ռուսաստանը, մեծ ազդեցություն ունենի անջատողականների վրա, և մենք՝ Ուկրաինան, նույնպես ազդեցություն կունենանք դրանում: Վստահ եմ, որ սա ցանկանում են բոլոր կողմերը, և մինչև տարեվերջ սա նույնպես կիրականացվի»,- հայտարարել է Զելենսկին:
Հրադադարի պահպանման ռեժիմի հսկման մոնիտորինգի ուժեղացում՝ ԵԱՀԿ ընդլայնված մանդատի միջոցով: Հատուկ մոնիտորինգային խումբ կաշխատի շուրջօրյա ռեժիմով, և նրանց կտրամադրվի Ուկրաինայի ամբողջ տարածքով մուտքի թույլտվություն:
Մինչև դեկտեմբերի 31-ը ձերբակալված բոլոր անձանց ազատ արձակում «բոլորը հաստատված են» սկզբունքով և Միջազգային Կարմիր խաչի ներկայացուցիչների կողմից այս անձանց տեսակցության թույլտվություն:
Հաջորդ գագաթնաժողովը տեղի կունենա չորս ամսից: Ըստ Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովի, գագաթնաժողովը կարող է անցկացվել Բեռլինում։
Եզրափակիչ ասուլիսում Զելենսկին պարբերաբար խոսում էր ռուսերեն: Վլադիմիր Պուտինը հիշեցրել է Սերգեյ Միխալկովի բանաստեղծության՝ «Մեր բնակարանում կա գազ» նախադասությունը։

Что заявили по итогам саммита
Переговорный день продлился более восьми часов. Пресс-конференция президента Франции Эмманюэля Макрона, президента России Владимира Путина, канцлера Германии Ангелы Меркель и президента Украины Владимира Зеленского началась около 1:30 мск (23:30 по парижскому времени).
Минские соглашения остаются базисом переговоров. Украинское законодательство должно быть изменено, как согласовано в «формуле Штайнмайера». Она определяет механизм введения в действие закона об особом порядке местного самоуправления в отдельных районах Донецкой и Луганской областей на временной основе в день выборов и на постоянной основе — после опубликования отчета ОБСЕ об их итогах.
Разведение сил в трех новых пунктах в Донбассе к концу марта. «Надо увеличить количество пунктов пропусков на линии соприкосновения. Давайте не будем забывать о простых людях, которые там живут», — заявил Путин.
Полное прекращение огня до конца 2019 года. «Стороны 20 раз договаривались о прекращении огня, но сейчас мы договорились, что мы будем относиться к этому серьезно. Россия, имея большое влияние на сепаратистов, и мы, Украина, тоже будем на это влиять и контролировать. Уверен, что если все стороны хотят, то до конца года тоже это осуществится», — заявил Зеленский.
Усиление контроля за соблюдением режима прекращения огня через расширение мандата ОБСЕ. Специальная мониторинговая группа будет работать круглосуточно, и ей должен быть обеспечен доступ ко всей территории Украины.
До 31 декабря освобождение удержанных лиц по принципу «всех установленных на всех установленных» и доступ к ним представителей Международного Красного Креста.
Следующий саммит пройдет через четыре месяца. По словам пресс-секретаря российского президента Дмитрия Пескова, саммит может пройти в Берлине․
На итоговой пресс-конференции Зеленский периодически переходил на русский язык, а Владимир Путин вспомнил строчку «у нас в квартире газ» из стихотворения Сергея Михалкова.