Ինչ են Լոնդոնում քննարկել Թրամփը և Էրդողանը
Մեծ Բրիտանիայի մայրաքաղաքում գումարվել է ՆԱՏՕ-ի երկօրյա գագաթնաժողովը, որի շրջանակներում հանդիպել են Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, ովքեր քննարկել են ՆԱՏՕ-ի նկատմամբ Թուրքիայի ստանձնած պարտավորությունները, գրում է ТАСС գործակալությունը:
Թուրքական աղբյուրի փոխանցմամբ՝ Լոնդոնում երկու նախագահների միջև կայացած հանդիպումն անկացվել է դռնփակ պայմաններում և այն տևել է շուրջ կես ժամ: «Երկու նախագահները քննարկել են Թուրքիայի՝ դաշինքում ստանձնած պարտավորությունների կատարման կարևորությունը, առևտրային հարաբերությունների հետագա ամրապնդումը և առևտրաշրջանառության ծավալը 100 միլիարդ դոլարով ավելացման հնարավորությունը, ինչպես նաև տարածաշրջանային և էներգետիկ անվտանգության հարցեր»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Ավելի վաղ, Թուրքիայի նախագահի աշխատակազմի հանրային կապերի բաժնի ղեկավար Ֆահրեթթին Ալթունը, Twitter-ում գրել էր, որ Էրդողանի և Թրամփի միջև բանակցությունները շատ արդյունավետ են անցել:

Трамп и Эрдоган обсудили обязательства Турции в НАТО и торговлю
Президенты США и Турции Дональд Трамп и Реджеп Тайип Эрдоган обсудили обязательства Турции в НАТО, двустороннюю торговлю и вопросы безопасности во время встречи на полях саммита альянса в Лондоне в среду. Об этом сообщил пресс-пул Белого дома
"Два президента обсудили важность выполнения Турцией своих обязательств в альянсе, дальнейшее укрепление торговых отношений и увеличение торгового оборота на $100 млрд, а также вопросы региональной и энергетической безопасности",- говорится в сообщении.
Ранее руководитель управления по связям с общественностью администрации президента Турции Фахреттин Алтун написал в Twitter, что переговоры Эрдогана и Трампа прошли очень продуктивно.