Հաջորդիվ՝ Մհեր Սեդրակյան, Ռուբեն Հայրապետյան, Գագիկ Ծառուկյան
Ինչպես արդեն հայտնել էինք, ԱԺ նախկին պատգամավոր Լևոն Սարգսյանը, ում հայտնաբերել և ձերբակալել են ՌԴ-ում, մեղադրվում է 11 տարի առաջ ՀՀ մաքսային պետական կոմիտեի նախկին պետ Արմեն Ավետիսյանի առանձնատան վրա ավազակային հարձակումը պատվիրելու մեջ։
Ասում են՝ այդ գործը միակը չի լինելու, որ իրավական ընթացք է ունենալու:
Ինչպես հայտնի է, Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների մեղադրականում նշված է, որ իշխանությունը պահելու, ընթացող քաղաքական գործընթացները ճնշելու գործին ներգրավվել են նաև Ռոբերտ Քոչարյանի և Սերժ Սարգսյանի մերձավոր շրջապատի որոշ անձինք, ովքեր իրենց թիկնազորի անդամներից կամ վստահելի, այդ թվում՝ հանցավոր հեղինակություն ունեցող անձանցից ստեղծել են խմբեր, որոնց ապօրինի զինել են տարբեր տեսակի հրազեններով: Նրանց թվում է նաև Ալրաղացի Լյովիկի թիկնազորը: «Նրա արարքին դեռևս իրավական գնահատական տրված չէ, իսկ դրա համար դեռևս գործողություններ պետք է արվեն, ի դեպ, այդպիսի շատ մարդիկ կան»,- 2019թ. մայիսին լրագրողների հետ զրույցում ասել էր Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը:
2019թ. հոկտեմբերին, անդրադառնալով Ալրաղացի Լյովիկի թիկնազորի թեմային, Մարտի 1-ի գործով տուժողի ներկայացուցիչ Սեդա Սաֆարյանը հայտնել էր, որ այդ մասով արդեն ցուցմունքներ կան. «Հանցաքննվել է այդ թիկնապահներից որոշ խումբ, և եղել են մարդիկ, որոնք ընդունել են, որ այո՛, ստացել ենք: Բայց հետաքրքիրը նա է, որ այդ ամբողջ օրը Լևոն Սարգսյանը և որոշ մարդիկ իրար հետ ամբողջ մարտիմեկյան՝ և՛ սկզբում, և՛ առաջ, և՛ ընթացքում, և՛ հետո, գործընթացին առնչվել են: Եվ կա, որ անվերջ Լևոն Սարգսյանը հաշվետվություն է ներկայացրել, դիմման ձևը Արգամիչ է եղել, և կարծում եմ, որ նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն է դա եղել: Ցուցմունքներ կան այս կապակցությամբ, որ զանգերը նրան են ուղղված եղել, նրան է հաշվետվություն տրվել»,- ասել էր Սաֆարյանը:
Լևոն Սարգսյանից բացի, ըստ Սեդա Սաֆարյանի, վկայություններ կան, որ Մարտի 1-ի արյունալի իրադարձություններին մասնակցություն են ունեցել նաև այլ օլիգարխներ, այդ թվում հանրապետական նախկին պատգամավորներ Մհեր Սեդրակյանը, Ռուբեն Հայրապետյանը, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանը և այլք:

Следующие Мгер Седракян, Рубен Айрапетян, Гагик Царукян
Как мы уже сообщали, бывший депутат НС Левон Саркисян, который обнаружен и арестован в России, обвиняется в организации разбойного нападения на особняк бывшего главы Государственного таможенного комитета РА Армена Аветисяна, которое произошло11 лет назад.
Говорят, что это дело, над которым будет проходить судебный процесс, будет не единственным.
Как известно, в обвинительном заключении по делу Роберта Кочаряна и других указывается на то, что некоторые приближенные Роберта Кочаряна и Сержа Саргсяна были вовлечены в дело удержания власти и подавления текущих политических процессов. Они создали группы из своих охранников, доверенных и криминальных лиц, и вооружили их различными видами огнестрельного оружия. Среди них были также охранники Алрахаци Левика. «Его действиям пока не дана юридическая оценка, а для этого еще предстоит предпринять некоторые действия. Кстати, таких людей много»,- сказал в беседе с журналистами в мае 2019 года генеральный прокурор Артур Давтян.
В октябре 2019 года, коснувшись темы охранников Алрахаци Левика, представитель жертв дела 1 марта Седа Сафарян заявила, что по этому делу уже имеются свидетельские показания. «Некоторые из этих телохранителей были допрошены, и есть люди, которые признали, что получили оружие. Примечательно, что есть также показания о том, что Левон Саркисян постоянно представлял отчеты, адрессатом которых был некий Аргамович. Я полагаю, что это был бывший премьер-министр Овик Абрамян»,- сказала Сафарян.
По словам Седы Сафаряна, помимо Левона Саркияна, есть показания о том, что в кровавых событиях 1 марта участвовали также и другие олигархи, в том числе бывшие депутаты от Республиканской партии Мгер Седракян, Рубен Айрапетян, лидер партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян и другие.