Ուկրաինան Ռուսաստանից կպահանջի 51 միլիոն դոլար՝ Ղրիմի նավահանգիստների կորստի համար
Ուկրաինայի նավահանգիստների վարչակազմը հայտարարել է մինչև 2019-ի վերջը Ռուսաստանի կառավարությանը ներկայացնել պահանջ՝ փոխհատուցել այն վնասները, որոնք Ուկրաինան կրել է Ղրիմի թերակղզու կորստի հետևանքով, գրում է «РБК» կայքը։
Կերչի, Սևաստոպոլի, Յալթայի, Ֆեոդոսիայի և Եվպատորիայի նավահանգստների կորսված ունեցվածքի ընդհանուր արժեքը գնահատվել է 1,24 միլիարդ գրիվեն կամ 51,25 միլիոն դոլար: Վարչակազմը մտադիր է այդ գումարը պահանջել Ռուսաստանից՝ 1998-ի ստորագրված միջկառավարական ներդրումների և փոխադարձ պաշտպանության համաձայնագրի շրջանակում:
«Առաջին քայլը վնասների պահանջներն ուղղակիորեն Ռուսաստանի Դաշնության կառավարություն ուղղելն է: Եթե վեց ամսվա ընթացքում մենք պատասխան չստանանք, այս գործը կդիտարկվի միջազգային արբիտրաժի կողմից», -հայտարարել է կառույցի ղեկավար Ռայվիս Վեցկագանսը։

Украина решила потребовать от России $51 млн за потерю портов в Крыму
Администрация морских портов Украины (АМПУ) объявила о намерении предъявить до конца 2019 года правительству России требование о компенсации потерь, понесенных в результате потери активов филиалов, управлявших портами Крымами до утраты Киевом контроля над полуостровом.
Общую стоимость имущества, которое было утрачено в портах Керчи, Севастополя, Ялты, Феодосии и Евпатории, АМУ оценивает в 1,24 млрд гривен или $51,25 млн. Эту сумму ведомство намерено взыскать с России в рамках заключенного в 1998 году межправительственного Соглашения о поощрении и взаимной защите инвестиций.
«Первый шаг — это направление требований по компенсации убытков непосредственно правительству РФ. Если в течение полугода мы не получим ответа, это дело перейдет на рассмотрение в международный арбитраж», — пояснил руководитель АМПУ Райвис Вецкаганс.