Թուրքիան ՌԴ-ին ու ԱՄՆ-ին մեղադրում է պարտավորությունները չկատարելու համար
Անկարան պատրաստ է Սիրիայում վերսկսել գործողությունները, եթե Ռուսաստանը և Միացյալ Նահանգները չկատարեն քրդական կազմավորումները անվտանգության գոտուց դուրս բերելու իրենց պարտավորությունները: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Ըստ Չավուշօղլուի, Մոսկվան և Վաշինգթոնը «դեռ չեն կատարել» իրենց խոստումները: «Եթե մենք արդյունք չունենանք, ապա նորից կանենք այն, ինչ մեզ հարկավոր է»,-հայտարարել է նախարարարը:
Ավելի վաղ Ռուսաստանի Պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն հայտարարել էր, որ քրդերը նախատեսվածից շուտ դուրս են բերվել այդ տարածքներից: Նոյեմբերի 1-ից Ռուսաստանը և Թուրքիան սկսեցին պարեկություն իրականացնել Սիրիայի և Թուրքիայի սահմանի երկարությամբ:

Турция обвинила Россию в невыполнении обязательств
Анкара готова к возобновлению операции в Сирии, если Россия и США не выполнят взятых на себя обязательств по отводу курдских формирований из зоны безопасности. Об этом заявил министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу, передает РИА Новости.
По его словам, Москва и Вашингтон «на сегодняшний день не выполнили» свои обещания. «Если мы не получим результата, то, как мы ранее начали операцию, так снова сделаем, что нужно», — сказал он.
Агентство напоминает, что ранее министр обороны России Сергей Шойгу говорил, что отвод курдов завершен досрочно. После этого 1 ноября Россия и Турция приступили к патрулированию района сирийско-турецкой границы.