«Բենզինային ցույցեր» Իրանում. զոհերի թիվն անցնում է մի քանի տասնյակը
Առնվազն 40 մարդ է մահացել Իրանում և հարյուրավորները տուժել են անկարգությունները ճնշելու փորձերի ժամանակ, գրում է Reuters-ը: Զոհերի թվում կան մի քանի իրավապահներ: 1000-ից ավելի մարդ ձերբակալվել է: Միևնույն ժամանակ երկրի ղեկավարությունը հայտնում է ընդամենը 2 զոհի մասին: Հիշեցնենք, որ Իրանում անկարգություներն սկսվել են վառելիքի գնի կրկնակի աճի պատճառով:
Երկրի ամբողջ տարածքում անջատված է ինտերնետը: Այդ է պատճառը, որ երկրում տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին դժվար է ստույգ տեղեկատվություն ստանալ:
Սպահան քաղաքում այսօր այրվել է մեծ վահանակ՝ երկրի գերագույն հոգևոր առաջնորդ այաթոլլահ Սեիդ Ալի Համենեի պատկերով: Ինչպես հաստատում են արտասահմանում գտնվող իրանցի իրավապաշտպանները՝ ոստիկանական ուժերը ցուցարարների նկատմամբ կիրառում են մարտական փամփուշտեր, ցույցերը ցրելու հատուկ միջոցներ՝ ջրային շիթ, արցունքաբեր գազ և այլն:
Երկրի նախագահ Հասան Ռոուհանին հայտարարել է, որ քաղաքացիներն իրավունք ունեն իրենց բողոքը հայտնելու թանկացումներ դեմ, սակայն տեղի ունեցածը երկրի անվտագությունն ու կայունությունը խաթարելու փորձեր են: Նա նշել է, որ թանկացման որոշումը կայացրել են երկրի իշխանության երեք ճյուղերը համատեղ՝ գործելով համաձայն օրենքի:

«Бензиновые протесты» в Иране: десятки погибших, более тысячи задержанных
По меньшей мере 40 человек погибли и сотни пострадали в Иране при попытках подавить беспорядки, причиной которых стало резкое повышение цен на топливо. Среди погибших – несколько сотрудников правоохранительных органов. Reuters сообщает о 1 000 задержанных.
По всей стране отключен интернет. Поэтому, отмечает Радио Фарда, тяжело получить информацию о происходящем в стране.
В городе Исфахан в понедельник был подожжен большой щит с портретом верховного руководителя страны аятоллы Сеида Али Хаменеи. Как утверждают иранские правозащитные организации за рубежом, силы безопасности применяют боевые патроны для разгона демонстрантов наряду с другими спецсредствами, включая слезоточивый газ, передает телеканал Al Arabiya.
Президент Ирана Хасан Роухани заявил, что граждане имеют право на протест против повышения цен, но назвал неприемлемыми попытки подорвать безопасность и стабильность государства. Он подчеркнул, что решение поддержано тремя ветвями власти, которые действовали согласно закону. Ранее решение поддержал и верховный руководитель Исламской революции аятолла Али Хаменеи.