Գերմանիան համաձայն չէ Մակրոնի հետ
Գերմանիան չի կիսում Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի կողմից հնչեցված ՆԱՏՕ-ի քննադատությունը: Այս մասին երկուշաբթի Welt ամսագրին տված հարցազրույցում հայտարարել է Գերմանիայի պաշտպանության նախարար Աննեգրետ Կրամպ-Կարրենբաուերը:
Կրամպ-Կարրենբաուերը նաև նշել է, որ Գերմանիան համաձայն է, որ եվրոպական անվտանգության համագործակցությունն անհրաժեշտ է ընդլայնել, բայց Փարիզն այլ հեռանկար ունի, Բեռլինը՝ այլ:
«Երբ Ֆրանսիան խոսում է եվրոպական պաշտպանական համագործակցության ընդլայնման մասին, նրանք խոսում են ռազմավարական ինքնավարության մասին: Ֆրանսիացիները փնտրում են ուժեղ եվրոպական համագործակցություն՝ ՆԱՏՕ-ին փոխարինելու համար»,- նշել է Կրամպ-Կարրենբաուերը:

В Германии рассказали о видении НАТО, отличном от высказанного Макроном
Германия не разделяет критику НАТО, высказанную президентом Франции Эммануэлем Макроном. Об этом заявила министр обороны Германии Аннегрет Крамп-Карренбауэр в интервью журналу Welt в понедельник, 18 ноября.
Крамп-Карренбауэр заявила, что Германия согласна с тем, что европейскому сотрудничеству в области безопасности необходимо расширять сотрудничество, но в Парижа другая точка зрения, чем у Берлина.
"Когда Франция говорит о расширении европейского сотрудничества в области обороны, они говорят о стратегической автономии. Французы стремятся к сильному европейскому сотрудничеству для замены НАТО",- сказала Крамп-Карренбауэр.