Բորիս Ջոնսոնը բացատրել է, թե ինչու չի հրապարակում Ռուսաստանի վերաբերյալ զեկույցը
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը չի հրապարակում բրիտանական ընտրությունների ժամանակ Ռուսաստանի Դաշնության ազդեցության վերաբերյալ զեկույցը, քանի որ նա, հավանաբար, չի ցանկանում վատթարացնել հարաբերություններն ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ, գրում է The Guardian-ը:
50 էջանոց զեկույցը պատրաստվել է Բրիտանիայի խորհրդարանի հանձնաժողովների կողմից:
«Կառավարության բարձրաստիճան պաշտոնյաները կարծիք են հայտնել, որ զեկույցը, հավանաբար, չի հրապարակվում՝ հաշվի առնելով Ջոնսոնի և Դոնալդ Թրամփի փոխհարաբերությունները: Նաև պատճառներից մեկն այն է, որ զեկույցում կա հատված Ռուսաստանի և Թրամփի հարաբերությունների մասին»,- գրում է թերթը:
Հիշեցնենք՝ Ջոնսոնը նախորդ շաբաթ հայտարարել էր, որ Մեծ Բրիտանիայում քարոզարշավի ժամանակ չկա ռուսական միջամտության որևէ ապացույց: Նա նշել էր, որ զեկույցի հրատապ հրապարակման համար հիմք չի տեսնում:

Борис Джонсон объяснил, почему не публикует доклад о России
Премьер Великобритании Борис Джонсон не публикует доклад по вопросу о влиянии РФ на британские выборы, так как, вероятно, не хочет ухудшать отношения с президентом США Дональдом Трампом, пишет газета The Guardian.
Доклад в 50 страниц был подготовлен комитетами британского парламента.
"Высокопоставленные источники в правительстве заявили, что доклад не публикуют, вероятно, с учетом отношений Джонсона и Дональда Трампа. Еще одна причина заключается в том, что именно говорится в докладе об отношениях Трампа с Россией",- пишет издание.
Один из собеседников журналистов отметил, что официальные объяснения властей по поводу решения пока не публиковать доклад, не отражают реальную ситуацию.
На прошлой неделе Джонсон заявил, что нет свидетельств вмешательства РФ в британскую предвыборную борьбу. Он отметил, что не видит причин ускорять процесс публикации доклада.