ԱՄՆ սենատորը Թուրքիային նախազգուշացնում է պատժամիջոցներ կիրառել, եթե չհրաժարվի C-400-ներից
ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ջեյմս Ռիշը հայտարարել է, որ Վաշինգթոնը կշարունակի դիտարկել Անկարայի դեմ պատժամիջոցները, եթե երկիրը չհրաժարվի ռուսական C-400 հրթիռային համակարգերից, հայտնում է Bloomberg-ը:
Բացի այդ, Ռիշը անդրադարձել է Սպիտակ տանը Էրդողանի և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նոյեմբերի 13-ին կայացած հանդիպմանը: Ըստ Ռիշի, ամերիկացի օրենսդիրները «միանշանակորեն» վերադարձրել են Թուրքիայի ղեկավարին իրականությանը՝ հիշեցնելով Թուրքիայի տնտեսության վրա ԱՄՆ-ի պատժամիջոցների հնարավոր հետևանքների մասին: Նա նաև նշել է, որ Էրդողանը հանդիպումից հետո «հստակ հասկացել» է ԱՄՆ-ի դիրքորոշումը ռուսական C-400- ների պահպանման դեպքում:

Американский сенатор предупредил Турцию о санкциях при сохранении С-400
Председатель комитета по иностранным делам сената конгресса США Джеймс Риш заявил, что Вашингтон продолжит рассмотрение вопроса о санкциях в отношении Анкары, если та не откажется от российских ракетных систем С-400. Об этом сообщает издание Bloomberg.
Кроме того, он рассказал о прошедшей 13 ноября встрече сенаторов с Эрдоганом и президентом США Дональдом Трампом в Белом доме. По словам Риша, американские законодатели «недвусмысленно вернули» турецкого лидера к действительности, напомнив о возможных последствиях американских санкций для экономики Турции. Он также отметил, что Эрдоган ушел со встречи с «четким пониманием» позиции США по вопросу сохранения С-400.