Թուրք-սիրիական սահմանին բախումները շարունակվում են. ՄԱԿ
ՄԱԿ-ը նշել է, որ Սիրիայի ու Թուրքիայի սահմանային մի շարք շրջաններում զինված բախումները շարունակվում են: Նոյեմբերի 14-ին այս մասին հայտարարել է հումանիտար հարցերով ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Մարկ Լոուքոքը՝ ելույթ ունենալով ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի՝ Սիրիային նվիրված նիստում։
«Ես շարունակում եմ ուշադիր հետևել Սիրիայի հյուսիս-արևելքում տեղի ունեցող զարգացումներին: Հոկտեմբերի 17-ին և 22-ին ձեռք բերված պայմանավորվածություններից հետո բռնության մակարդակը նվազել է: Այնուամենայնիվ, բախումները շարունակվում են սահմանային գոտիներում, առանձնապես Ռաս ալ Այնում ու Թել Աբյադում»: «Մարդու իրավունքների հարցերով գերագույն հանձնակատարի վարչությունը հաղորդումներ է ստացել, որ էսկալացիայի պահից ի վեր սպանվել է 49 խաղաղ քաղաքացի: Նրանք զոհվել են ավիահարվածներից, ցամաքային հարվածներից, դիպուկահարի կրակից, ինչպես նաև զինված խմբավորումների գործողություններից»,- հավելել է Լոուքոքը։

ООН отмечает продолжение столкновений на границе Турции и Сирии
Организация Объединенных Наций (ООН) констатирует продолжение вооруженных столкновений в ряде приграничных с Турцией районах Сирии. Об этом заявил в четверг заместитель генерального секретаря ООН по гуманитарным вопросам Марк Лоукок, выступая на заседании Совета Безопасности ООН по Сирии.
"Я продолжаю внимательно следить за развитием событий на северо-востоке Сирии, - сказал он. - После достигнутых 17 и 22 октября соглашений уровень насилия снизился. Однако столкновения продолжаются в приграничных зонах, в особенности в Рас-эль-Айне и Телль-Абъяде".
"Управление Верховного комиссара по правам человека получило сообщения о том, что с момента эскалации 49 мирных граждан погибли из-за авиаударов, наземных ударов, снайперского огня, а также расправ со стороны вооруженных группировок", - добавил Лоукок.