Գագիկ Հարությունյանը հերքում է, թե իրեն պարտադրել են հրաժարական տալ ՍԴ նախագահի պաշտոնից
Սահմանադրական դատարանի նախկին նախագահ Գագիկ Հարությունյանն «Ազատության» հետ զրույցում հերքում է, թե անցած տարի իրեն պարտադրել են սահմանված ժամկետից շուտ հրաժարական ներկայացնել, որպեսզի Հայաստանի հանրապետական կուսակցության անդամ Հրայր Թովմասյանը հնարավորություն ստանա ՍԴ նախագահ դառնալ մինչև 2015 թվականի սահմանադրական փոփոխությունների ամբողջությամբ ուժի մեջ մտնելը։ Նպատակն, ըստ Հատուկ քննչական ծառայության (ՀՔԾ) այն էր, որ Թովմասյանը պաշտոնավարեր ոչ թե վեց տարի, այլ՝ մինչև 70 տարեկանը։
«Հասկանալու բարդություն չկա։ Ես այդ մասին ասել եմ, որ ես ամսի 28-ին ընտրվեցի Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամ և անմիջապես որոշեցի, որ հարմար չէ՝ Սահմանադրական դատարանի նախագահը լինի մեկ այլ ինստիտուտում խորհրդի անդամ։ Ուղղակի [ՍԴ] նախագահի լիազորությունները վայր դրեցի, որը իմ իրավունքն է, և որևէ օրենքով էլ նախատեսված չէ հատուկ ընթացակարգ։ Դա իմ իրավունքն է։ Կարող էի ես ընդհանրապես հեռուստատեսությամբ հայտարարել, որ վայր եմ դրել»,- ասել է Հարությունյանը:
Հարցին՝ Ձեզ չեն ստիպե՞լ, որպեսզի այդ քայլին գնաք, որ Հրայր Թովմասյանը դառնա ՍԴ նախագահ, պատասխանել է. «Դա հեքիաթների ժանրից է։ Ես ինքս եմ որոշել, որ հարմար չէ ԲԴԽ անդամի կարգավիճակով լինել նաև Սահմանադրական դատարանի նախագահ»։

Гагик Арутюнян отрицает, что его вынудили уйти в отставку
Бывший председатель Конституционного суда Гагик Арутюнян отрицает, что его вынудили уйти в отставку в начале прошлого года, чтобы позволить члену Республиканской партии Грайру Товмасяну стать председателем Конституционного суда до того, как поправки к Конституции вступят в силу. По данным Специальной следственной службы (ССС), поправки были введены для того, чтобы Товмасян находился в должности не 6 лет, а 70 лет.
«Я уже говорил об этом. 28 мая я был избран членом Высшего судебного совета, и сразу решил, что председателю Конституционного суда неуместно быть членом другого института. Я просто отказался от полномочий председателя КС, что является моим правом, и никакой специальной процедуры законом не предусмотрено. Это мое право», - сказал Арутюнян.
На вопрос, не заставляли ли его пойти на этот шаг, чтобы Грайр Товмасян стал председателем Конституционного суда, Арутюнян сказал, что все это из жанра сказок.