Ուկրաինայում ԱՄՆ դեսպանը ցուցմունք է տվել Թրամփի դեմ
Ուկրաինայում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնակատար Ուիլյամ Թեյլորը Կոնգրեսում ցուցմունք է տվել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի իմպիչմենթի գործընթացի շրջանակում, հայտնում է The Washington Post-ը:
Թեյլորը նշել է, որ Burisma-ի նկատմամբ հետաքննությունը, որտեղ աշխատել է ԱՄՆ նախկին փոխնախագահ Ջո Բայդենի որդին՝ Հանթերը, հանդիսանում էր ԱՄՆ-ի ղեկավարի և Ուկրիանայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հանդիպման պայմաններից մեկը: Ամերիկացի դեսպանը հավելել է, որ Թրամփը պահանջել է, որպեսզի Ուկրաինայի նախագահը հայտարարի հետաքննություն սկսելու մասին: Բացի այդ, ենթադրվում էր, որ Զելենսկին հարցազրույց կտա CNN-ին, որտեղ կհնչեցնի անհրաժեշտ բառերը: Թեյլորը շեշտել է, որ հակառակ դեպքում Թրամփն սպառնացել էր դադարեցնել ֆինանսական օգնության հատկացումը Կիևին:
Նաև, ըստ դիվանագետի, Ուկրաինայում ԱՄՆ նախկին հատուկ բանագնաց Քուրթ Ուոլքերը, Եվրոմիությունում ԱՄՆ դեսպան Գորդոն Սոնդլանդը, էներգետիկայի նախարար Ռիկ Փերին և նախագահի անձնական փաստաբան Ռուդի Ջուլիանիին «Ուկրաինայում ԱՄՆ-ի քաղաքականության ոչ ֆորմալ ալիքի» ղեկավարներն էին:

Американский посол на Украине дал показания против Трампа
Исполняющий обязанности посла США на Украине Уильям Тейлор дал показания в конгрессе в рамках процедуры импичмента американскому лидеру Дональду Трампу. Об этом сообщает The Washington Post.
Тейлор заявил, что расследование в отношении компании Burisma, в которой работал сын бывшего вице-президента США Джо Байдена Хантер, было условием для встречи главы США с украинским коллегой Владимиром Зеленским. Американский посол добавил, что Трамп требовал от президента Украины сделать публичное заявление о расследовании. Кроме того, предполагалось, что Зеленский даст интервью телеканалу CNN, где прозвучат необходимые слова. Тейлор подчекрнул, что в противном случае Трамп грозился приостановить выделение финансовой помощи Киеву.
Также, по словам дипломата, бывший спецпосланник США на Украине Курт Волкер, американский посол в Евросоюзе Гордон Сондленд, министр энергетики Рик Перри и личный адвокат президента Руди Джулиани были частью «неформального канала политики США на Украине».