ԵՏՄ երկրները զգացել են ինտեգրման դրական ազդեցությունը․ Մատվիենկո
Ողջունելով «Լրացել Է ԵԱՏՄ-ի մասին պայմանագրի հինգ տարին. դատարանի դերը» միջազգային խորհրդաժողովի մասնակիցներին՝ ՌԴ խորհրդի խոսնակ Վալենտինա Մատվիենկոն իր ողջույնի խոսքում նշել է, որ Եվրասիական տնտեսական միությունը (ԵԱՏՄ) կայացել Է որպես ինտեգրացիոն միավորում, իսկ բոլոր անդամ պետությունները զգացել են ինտեգրման դրական ազդեցությունը: ՌԴ խորհրդի սահմանադրական հանձնաժողովի նախագահ Անդրեյ Կլիշասը կարծիք է հայտնել, որ անդամ երկրների փոխգործակցությունը ընդլայնվել է ֆինանսական ու բանկային ոլորտում, ինչպես նաև տրանսպորտի, արդյունաբերության ու բժշկության ոլորտում։
Սեպտեմբերի 19-20-ը Մինսկում անցկացվում է ԵՏՄ պայմանագրի հինգերորդ տարեդարձին նվիրված միջազգային խորհրդաժողովը, որին մասնակցում էին ավելի քան 200 մասնակից: ԵԱՏՄ-ի մասին պայմանագիրն ստորագրվել Է 2014 թվականի մայիսի 29-ին Ղազախստանի մայրաքաղաքում և ուժի մեջ Է մտել 2015 թվականի հունվարի 1-ին:

Страны ЕАЭС ощутили позитивный эффект от интеграции, заявила Матвиенко
Евразийский экономический союз (ЕАЭС) состоялся к интеграционное объединение, все его государства-члены ощутили позитивный эффект, говорится в приветствии спикера Совета Федерации Валентины Матвиенко участникам международной конференции "Пять лет договору о ЕАЭС: роль суда".
"Сегодня можно констатировать, что за прошедшие годы Евразийский экономический союз состоялся как международное интеграционное объединение. Все государства-члены ЕАЭС ощутили позитивный эффект интеграции, расширилось их взаимодействие в финансово-банковской секторе, в области транспорта, промышленности, медицины", - говорится в приветствии Матвиенко, которое озвучил в Минске председатель конституционного комитета Совфеда Андрей Клишас.
Международная конференция, посвященная пятилетию договора о ЕАЭС, проходит в Минске 19-20 сентября, мероприятие собрало более 200 участников. Договор о ЕАЭС был подписан 29 мая 2014 года в казахстанской столице и вступил в силу 1 января 2015 года.