ՄԱԿ-ը կոչ է անում 52 միլիոն դոլար գտնել Դոնբասի համար
Մինչև ձմռան սկիզբը անհրաժեշտ է 52 միլիոն դոլար հայթայթել Ուկրաինայի արևելքում մարդասիրական օգնության առավելագույն կարիքները բավարարելու համար, և ՄԱԿ-ը կոչ է անում դոնորներին ջանքեր գործադրել՝ ուղղված Ուկրաինային հումանիտար օգնության տրամադրման համար: Այս մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի ներկայացուցիչ Ստեֆան Դուժարիկը:
«ՄԱԿ-ը և մեր հումանիտար գործընկերներին անհրաժեշտ է շտապ օգնություն տրամադրել 52 միլիոն դոլարի չափով՝ մոտալուտ ձմռանը առավել հրատապ հումանիտար կարիքները հոգալու համար, երբ ջերմաստիճանը կլինի է -15-20 աստիճանից ցածր»,-հայտարարել է Ստեֆան Դյուժարիկը:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի ներկայացուցիչը հիշեցրել է, որ Ուկրաինայի կառավարության կողմից վերահսկվող տարածքում մոտ 2 միլիոն մարդ ապրում է ականների և պայթուցիկ սարքերով լի տարածքում:

ООН призывает найти $52 миллиона для Донбасса
К началу зимы необходимо найти $52 миллиона для обеспечения наиболее острых гуманитарных потребностей на востоке Украины, и ООН призывает доноров активизировать усилия по наполнению Объединенного фонда гуманитарной помощи Украине. Об этом рассказал в штаб-квартире ООН представитель генсека ООН Стефан Дюжаррик, сообщает Укринформ.
"ООН и наши гуманитарные партнеры срочно призывают найти $ 52 млн., чтобы обеспечить наиболее острые и срочные гуманитарные нужды с приближением зимы, когда температура снизится до отметок от -15 до -20 по Цельсию", - рассказал Дюжаррик.
Представитель генсека ООН напомнил, что около 2 миллионов человек на территории, контролируемой украинским правительством, живут на территориях, загрязненных минами и взрывными устройствами.