Սաուդյան Արաբիան Ստամբուլում վաճառել է հյուպատոսության շենքը, որտեղ սպանվել է Խաշոգին
Սաուդյան Արաբիայի իշխանությունները մոտ մեկ ամիս առաջ վաճառել են Ստամբուլում գտնվող հյուպատոսության շենքը, որտեղ նախորդ տարի հոկտեմբերին սպանվել էր սաուդցի լրագրող Ջամալ Խաշոգին, հաղորդում է Habeturk TV-ին։
Նշվում է, որ դեսպանատան շենքը գտնվում է Ստամբուլի հեղինակավոր Լեվենթի թաղամասում, այն վաճառվել է շուկայական արժեքից մոտ մեկ երրորդ անգամ ավելի էժան։ Շենքի նոր սեփականատիրոջ մասին տվյալներ չի հաղորդվում:
Ըստ հեռուստաալիքի՝ Սաուդյան Արաբիայի դիվանագիտական ներկայացուցչությունը տեղափոխվել է Ստամբուլի այն թաղամասը, որտեղ գտնվում է նաև ԱՄՆ հյուպատոսությունը:
Հայտնի է, որ Սաուդյան Արաբիայի հետ անշարժ գույքի գործարք իրականացնելու համար անհրաժեշտ է ստանալ Թուրքիայի ԱԳՆ-ից հատուկ թույլտվություն: Այնուամենայնիվ, Թուրքիայի արտգործնախարարության ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ իրենք որևէ տեղեկատվություն չունեն, որը հաստատում է գնման և վաճառքի գործարքը:
Հիշեցնենք, որ սաուդցի լրագրող Խաշոգին Սաուդյան Արաբիայի իշխանական վերնախավի նախկին անդամ էր, սակայն դարձել էր թագաժառանգ Մոհամմադ բին Սալմանի խիստ քննադատը։ CNN-ի փոխանցմամբ՝ անհետացած սաուդցի լրագրող Ջամալ Խաշոգի մարմինը մասնատվել է՝ Ստամբուլում գտնվող Սաուդյան Արաբիայի հյուպատոսությունում 2 շաբաթ առաջ սպանվելուց հետո։ Միջադեպից հետո փողոցում տեղադրված տեսախցիկները արձանագրել էին, թե ինչպես են հյուպատոսությունից դուրս գալիս ճամպրուկներով մարդիկ։ Ենթադրվում էր, որ ճամպրուկներում գտնվել է Խաշոգիի մարմինը։

Саудовская Аравия продала здание в Стамбуле, где был убит Хашогги – СМИ
Власти Саудовской Аравии около месяца назад продали здание своего консульства в Стамбуле, в котором в октябре прошлого года был убит саудовский журналист Джамаль Хашогги. ОБ этом накануне сообщил телеканал Habeturk TV.
Отмечается, что здание, расположенное в престижном районе Стамбула Левент, было продано за треть рыночной цены. Данных о его новом владельце нет.
По информации телеканала, саудовская дипмиссия переехала в район Сарыер провинции Стамбул, где находится консульство США.
Утверждается, что для осуществления сделки с недвижимостью Саудовской Аравии необходимо было получить разрешение МИД Турции. Однако представитель турецкого внешнеполитического ведомства заявил Middle East Eye, что у них нет никакой информации, подтверждающей акт купли-продажи.
Напомним, 2 октября Джамаль Хашогги исчез во время визита в генконсульство Саудовской Аравии в Стамбуле. Представители королевства сначала настаивали на том, что он покинул консульство живым. Однако 19 октября в Эр-Рияде все-таки признали, что журналист был убит внутри здания.