Կլիչկոն կպայքարի Կիևի քաղաքապետի պաշտոնի համար
Կիևի ներկայիս քաղաքապետ Վիտալի Կլիչկոն հայտարարել է, որ առաջիկա ՏԻՄ ընտրություններում առաջադրվելու է Ուկրաինայի մայրաքաղաքի քաղաքապետի պաշտոնում:
«Ես արդեն շատ բան եմ արել և շատ ավելին պետք է արվի (խմբ․՝ Կիևի համար): Հետևաբար, հաջորդ ընտրություններում ես կառաջադրեմ իմ թեկնածությունը»,-հայտարարել է Կլիչկոն՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, սեպտեմբերի 13-ին «Ժողովրդի ծառա» կուսակցության մի խումբ պատգամավորներ խորհրդարանում գրանցել են «Ուկրաինայի մայրաքաղաք, հերոս-քաղաք Կիևի» մասին օրենքում փոփոխություններ կատարելու օրինագիծը, որը, մասնավորապես, նախատեսում է Կիևի քաղաքապետի և Կիևի քաղաքային խորհրդի պատգամավորների արտահերթ ընտրություններն անցկացնել 2019 թվականի դեկտեմբերի 8-ին:

Кличко решил бороться за пост мэра Киева на выборах
Городской голова Киева Виталий Кличко заявил, что будет баллотироваться на пост мэра украинской столицы на следующих местных выборах.
"Я уже много сделал и еще много нужно сделать (для Киева - ИФ). Поэтому на следующих выборах я буду баллотироваться на должность мэра", - сказал он на брифинге во вторник.
Кличко отметил, что видит Киев европейским городом и будет бороться "за самоуправление, за интересы киевлян".
Как сообщалось, группа народных депутатов от "Слуги народа" 13 сентября зарегистрировала в парламенте законопроект о внесении изменений в закон "О столице Украины - городе-герое Киеве", который, в частности, предусматривает проведение внеочередных выборов киевского городского головы и депутатов Киевского городского совета 8 декабря 2019 года.