ԵՄ-ը դատական գործընթաց է սկսում Հունգարիայի դեմ
Բրյուսելում սկսվել է մեկ տարի առաջ Հունգարիայի դեմ Եվրախորհրդարանի նախաձեռնած կարգապահական վարույթի քննումը: ԵՄ նախարարների սեպտեմբերի 16-ի հանդիպմանը ներկայացվել է զեկույց, որում նշվում է, որ Հունգարիայում տեղի են ունենցել ԶԼՄ-ների ազատության սահմանափակումներ, փոխվել է Ընտրական օրենսգիրքը, ճնշումներ են գործադրվել հասարակական ինստիտուտների վրա, փակվել է Կենտրոնական-Եվրոպական համալսարանը:
Գերմանիան և Ֆրանսիան Հունգարիայի իշխանություններին կոչ են արել տրամադրել ապացույցներ՝ առ այն, որ իրենց դեմ առաջ քաշված մեղադրանքները՝ եվրոպական արժեքների հանդեպ անհարգալից վերաբերվելու և իրավական պետության սկզբունքները խախտելու վերաբերյալ, ոչ իրավաչափ են:
Ֆրանսիայի պետքարտուղար Ամելի դե Մոնշալենը նշել է, որ Եվրախորհրդարանի՝ Բուդապեշտի քաղաքականության վերաբերյալ զեկույցի քննադատական դրույթները անհանգստացնող են» և Բուդապեշտին կոչ Է արել պատասխանել մեղադրանքներին:
Հունգարիայի կառավարությունն իր հերթին վերահաստատել է իր դիրքորոշումը՝ պնդելով, որ Եվրահանձնաժողովի նախաձեռնած «տուգանային գործընթացը» «քաղաքական դրդապատճառ ունի և շատ առումներով՝ բովանդակությամբ սխալ է»:
Նշվում է, որ ԵՄ Նախարարների Խորհրդի կողմից տուգանային ընթացակարգի առաջին փուլը համարվող պաշտոնական նախազգուշացման համար անհրաժեշտ է Եվրամիության 28 երկրներից 22-ի աջակցությունը, սակայն մի շարք արևելաեվրոպական երկրներ դեմ են հանդես են գալիս դրան:

В Евросоюзе начали рассмотрение дела против Венгрии
В Брюсселе началось рассмотрение возбужденной год назад Европарламентом в отношении Венгрии дисциплинарной процедуры. В понедельник, 16 сентября, на встрече министров по делам Евросоюза был представлен отчет, в котором отмечается ущемление свободы СМИ, изменения в избирательном законодательстве, давление на общественные институты и закрытие Центрально-Европейского университета в Венгрии.
Германия и Франция призвали власти Венгрии предоставить доказательства неправомерности выдвигаемых против нее обвинений в неуважении европейских ценностей и нарушении принципов правового государства.
Французский госсекретарь по делам ЕС Амели де Моншален отметила, что критические положения подготовленного Европарламентом отчета о политике Будапешта "внушают беспокойство" и призвала Будапешт ответить на обвинения.
В то же время правительство Венгрии подтвердило свою позицию, утверждая, что начатый Еврокомиссией штрафной процесс "политически мотивированный" и "во многих аспектах неверный по содержанию".
Отмечается, что для вынесения официального предупреждения Советом министров ЕС, которое стало бы первым этапом штрафной процедуры, необходима поддержка 22 из 28 стран Евросоюза, но ряд восточноевропейских членов сообщества выступают против этого.