ԱՄՆ Հայ դատի գրասենյակը Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ գաղտնազերծված զեկույցներ է հրապարակել
ԱՄՆ Հայ դատի գրասենյակը (ANCA) թվիթերյան էջում հրապարակել է Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ ԱՄՆ Կենտրոնական հետախուզական գործակալության (ԿՀՎ) գաղտնազերծված զեկույցները: 1988 թվականի օգոստոսին «Անհանգստությունը Կովկասում և ազգայնականության սպառնալիքը» վերնագրով փաստաթղթում խոսվում է Լեռնային Ղարաբաղում ազգամիջյան հակամարտության ակունքների մասին:
«1920-ականներին հայկական մշակութային և կրոնական կենտրոնը՝ Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանին հանձնելու որոշումը հայերի մշտական, բայց խլացված հիասթափության աղբյուրն էր»,-ասված է փաստաթղթում: Դրանում նշված է նաև, որ Ադրբեջանի երիտասարդ տարիքի բնակչության արագ աճը հանգեցրել է նրան, որ հանրապետությունն ի վիճակի չէ նրանց պատշաճ կրթությամբ, աշխատանքով ապահովել, լուծել բնակարանային խնդիրները: Արդյունքում՝ ադրբեջանցիների դժգոհությունն արտահայտվում էր հայերի վրա հարձակումների տեսքով:

ANCA опубликовал секретные отчеты ЦРУ о принадлежности Арцаха армянам
Армянский национальный комитет Америки (ANCA) в своем Twitter опубликовал рассекреченные отчеты Центрального разведывательного управления США (ЦРУ) о Нагорном Карабахе.
В документе под названием «Волнения на Кавказе и угроза национализма», от августа 1988 года, говорится об истоках межэтнического конфликта в Карабахе.
«Решение о подчинении в 1920-ых годах армянского культурного и религиозного центра – Нагорного Карабаха Азербайджану было источником постоянного, но приглушенного разочарования армян», — говорится в документе.
В нем отмечается, что быстрый рост молодого населения Азербайджана привел к тому, что республика оказалась неспособна обеспечить должное образование, работу, жилье, после чего недовольство азербайджанцев проявилась в атаках на армян.