Իսրայելում պատմության մեջ առաջին անգամ կրկնակի խորհրդարանական ընտրություններ են
Իսրայելում վաղ առավոտից մեկնարկել են կրկնակի խորհրդարանական ընտրությունները, որոնց արդյունքների հիման վրա հայտնի կդառնա Քնեսետի 22-րդ գումարման նոր կազմը, կձևավորվի նոր կոալիցիա, և կնշանակվի վարչապետ,-հաղորդում է TACC գործակալությունը։
Իսրայելում բացվել է 10 հազար 500 ընտրատեղամաս, խոշոր քաղաքներում ընտրատեղամասերը բաց կլինեն մինչև ժամը 22:00-ը, իսկ փոքր քաղաքներում, հիվանդանոցներում, բանտերում և նախնական կալանքի կենտրոններում՝մինչև ժամը 20:00-ը: Ըստ նախնական տվյալների՝ այս ընտրություններին կկարողանան քվեարկել ավելի քան 6,3 միլիոն մարդ:
Ապրիլին տեղի ունեցած ընտրություններից հետո Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն չկարողացավ ապահովել խորհրդարանական մեծամասնության աջակցությունը (120 տեղերից 61-ը), ինչը հանգեցրեց Քնեսետի լուծարմանը: Վարչապետը պետք է կոալիցիա կազմեր 42-օրյա ժամկետում։ Նրան կոալիցիայի շուրջ կոալիցիայի շուրջ պայմանավորվածություն ձեռք բերել:Դրանից հետո նա նախաձեռնեց և խորհրդարան ուղարկեց բարձրագույն օրենսդիր մարմնի ինքնալուծարման մասին օրենքը՝ պատգամավորների երդման արարողակարգից մեկ ամիս անց: Արդյունքում որոշվեց սեպտեմբերի 17-ին անցկացնել կրկնակի խորհրդարանականներ ընտրություններ:

В Израиле проходят первые в истории повторные выборы в парламент
В Израиле в 07:00 утра по местному времени открылись избирательные участки на первых в истории страны повторных парламентских выборах. По их итогам определится состав Кнессета 22-го созыва, а также должна быть сформирована правительственная коалиция и назначен премьер-министр, сообщает ТАСС 17 сентября.
Повторные парламентские выборы проводятся в Израиле из-за того, что премьер-министр Биньямин Нетаньяху после предыдущего волеизъявления 9 апреля не смог в отведенный ему законом 42-дневный срок договориться о создании коалиции, которая контролировала бы минимально необходимое 61 из 120 мест в Кнессете 21-го созыва. В результате глава правительства инициировал и провел через парламент закон о самороспуске высшего законодательного органа ровно через месяц после присяги депутатов. Тогда же на 17 сентября были назначены повторные выборы.