ԱՄՆ-ը Ռուսաստանին կփոխանցի 90-ականներին գողացված փաստաթղթերը
Միացյալ Նահանգները Ռուսաստանին կփոխանցի 90-ականներին արխիվներից Նիկոլայ II-ի ժամանակաշրջանի հափշտակված փաստաթղթերը։ ՌԴ-ում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հանթսմանի մասնակցությամբ արարողությունը տեղի կունենա սեպտեմբերի 18-ին՝ դիվանագիտական առաքելության ղեկավարի նստավայրում:
«Սպասո-հաուսում տեղի կունենա պաշտոնական արարողությունը. ռուսական կողմին փոխանցվելու է 90-ականների սկզբին Ռուսաստանի արխիվներից գողացված կայսր Նիկոլայ II-ի ստորագրությամբ կնքված 16 պատմական փաստաթուղթ: Փաստաթղթերը հայտնաբերվել են ԱՄՆ-ի Ներքին անվտանգության նախարարության կողմից իրականացված հետաքննության արդյունքում»,- նշել է ԱՄՆ դեսպանատունը:

США передадут России похищенные в 90-е документы
США передадут России похищенные в 90-е годы из архивов документы эпохи Николая II, церемония с участием посла Джона Хантсмана состоится 18 сентября в резиденции главы дипмиссии, сообщили РИА Новости в посольстве США.
"В Спасо-Хаусе состоится официальная церемония передачи российской стороне 16 исторических документов за подписью императора Николая II, похищенных из российских архивов в начале 1990-х годов. Документы были обнаружены в результате расследования, проведенного Министерством внутренней безопасности США", - отметили в американском посольстве.