Կրեմլը այն կարծիքին չէ, որ Բոլթոնի հրաժարականը կազդի Ռուսաստանի և ԱՄՆ հարաբերությունների վրա
Կրեմլը չի հավատում, որ ԱՄՆ այդպիսի բարձրաստիճան պաշտոնյայի հրաժարականը, որպեսին ԱՄՆ ազգային անվտանգության հարցերով նախագահի խորհրդական Ջոն Բոլթոնի պաշտոնն է, կկարգավորի ՌԴ և ԱՄՆ հարաբերությունները, հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը:
Հիշեցնենք՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը երեկ Twitter իր միկրոբլոգում գրառում է կատարել, այն մասին, որ աշխատանքից հեռացնում է Ջոն Բոլթոնին՝ արտաքին քաղաքականության հարցում տարաձայնությունների պատճառով: Սակայն Բոլթոնը հայտարարել էր, որ նա անձամբ է հրաժարական տվել:
Պեսկովը հիշեցրել է, որ Պուտինը բազմիցս խոսել է, որ Ռուսաստանը վճռական է տրամադրված ելք գտնելու այս ողբալի վիճակից, որում դեռևս գտնվում են ՌԴ և ԱՄՆ երկկողմ հարաբերությունները:
«Բայց մենք միայնակ չենք կարողանա գտնել այս լուծումը: Դա հնարավոր է անել միայն երկուսի միջոցով, և հենց այդ փոխադարձության վրա է, որ մենք հույս ունենք, որ վաղ թե ուշ կդրսևորվի այդպիսի քաղաքական կամք»,-հայտնել է Պեսկովը:
Պեսկովը հավելել է, որ Բոլթոնի հրաժարականը բացառապես ամերիկացիների ներքին գործն է:«Եվ մենք չենք պատրաստվում միջամտել այս հարցերին, ի դեպ, մենք երբեք չենք միջամտել և չենք պատրաստվում հիմա ևս միջամտել»,-հավելել է նա:

В Кремле не считают, что отставка Болтона изменит отношения России и США
В Кремле не считают, что отставка даже такого высокопоставленного чиновника США как советника американского президента по национальной безопасности Джона Болтона скорректирует отношения РФ и США, заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
Президент США Дональд Трамп написал в Twitter во вторник, что уволил Болтона из-за разногласий по внешней политике. Болтон заявил, что подал в отставку сам.
Песков напомнил, что Путин неоднократно говорил, что Россия настроена на поиски выхода из того плачевного состояния, в котором по-прежнему находятся двусторонние отношения РФ и США.
"Но найти этот выход в одиночку мы не сможем. Это можно сделать только вдвоем, вот как раз на такую взаимность мы и надеемся, что рано или поздно такая политическая воля будет проявлена", - отметил он.
Песков добавил, что отставка Болтона - это исключительно внутреннее дело американцев. "И мы не собираемся в эти дела вмешиваться, никогда, кстати говоря, не вмешивались и не собираемся вмешиваться сейчас", - подчеркнул он.