«Ուկրաինան ընդդեմ Ռուսաստանի»․ ՄԻԵԴ-ում կսկսվեն լսումները
Ղրիմի հարցով Ռուսաստանի դեմ գործի շրջանակներում Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) նիստը կկայանա այսօր: Փետրվարին ՄԻԵԴ-ը անորոշ ժամանակով հետաձգել էր դատական նիստը, հայտնում է «Европейская правда»-ն:
Ուկրաինան նախնական հայտը ներկայացվել է 2014 թվականի մարտի 13-ին: ՌԴ-ի դեմ հայտում Ուկրաինան նշել է, որ 2014 թվականի փետրվարի 27-ից Ռուսաստանի Դաշնությունը վերահսկում է Ղրիմի ինքնավար հանրապետությունը, որը Ուկրաինայի բաղկացուցիչ մասն է:
Ուկրաինան դիմել է Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին կոնվենցիայի մի քանի հոդվածների խախտման հոդվածով: Մասնավորապես, դիմումատուն պնդում է, որ տեղի է ունեցել ուկրաինացի զինվորների, իրավապահների և քաղաքացիական անձանց սպանելու վարչական պրակտիկան, որը կարող է վերագրվել Ռուսաստանի Դաշնությանը:
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը պետք է որոշի, արդյոք Ռուսաստանը իրականում վերահսկողություն է իրականացրել Ղրիմի տարածքում նախքան ՌԴ Պետական դումայի որոշմամբ բռնակցման «օրինական կատարմանը»:

"Украина против России": ЕСПЧ проведет слушание
Слушание в рамках дела против России по Крыму состоится 11 сентября. В феврале ЕСПЧ перенес слушания по делу на неопределенный срок.
Большая палата Европейского суда по правам человека начнет слушание по делу "Украина против России" по Крыму. Об этом сообщает Европейская правда в среду, 11 сентября.
Слушания начнутся в 9.15 утра.
Первоначальное заявление Украины было подано 13 марта 2014 года. Украины заявила, что с 27 февраля 2014 года Российская Федерация контролирует Автономную Республику Крым, которая является неотъемлемой частью Украины.
Украина ссылается на нарушение нескольких статей Конвенции о защите прав человека и основных свобод. В частности, правительство-заявитель утверждает, что существовала административная практика убийств украинских военнослужащих, сотрудников правоохранительных органов и гражданских лиц, которую было возможно приписать Российской Федерации.