Ֆրանսիայում այս ամառ շոգից 1500 մարդ է մահացել
Ֆրանսիայում 2019 թվականիհունիս-հուլիս ամիսներին սաստիկ շոգից մահացել է 1500 մարդ: Այս մասին հայտնում է DW-ն՝ հղում անելով Ֆրանսիայի առողջապահության նախարար Ագնես Բուզենին: Նրա խոսքով՝ զոհվածների կեսը 75-ից բարձր տարեկան էր: Նախարարը հայտնել է, որ սաստիկ շոգը Ֆրանսիայում տևել է 18 օր:
Նշվում է, որ շոգի հետևանքով մահացությունների ընդհանուր թիվը գրեթե 10 անգամ ավելի ցածր է եղել, քան 2003 թվականի ամռանը, երբ բարձր ջերմաստիճանը խլեց 15 հազար մարդու կյանք: Նշենք, որ այս տարի հունիսին ու հուլիսին օդի ջերմաստիճանը Ֆրանսիայի մի քանի շրջաններում, այդ թվում՝ Փարիզում, կազմել է 43 աստիճան ու ավել:
Հունիսի 28-ին գրանցվեց ջերմաստիճանի նոր ռեկորդ՝ 46 աստիճան տաքություն:
2003 թվականի շոգ ամռանից հետո Ֆրանսիայի կառավարությունը ձեռնարկեց անվտանգության բազմաթիվ միջոցառումներ: Մասնավորապես, Փարիզի մետրոյում գովազդները մի քանի լեզուներով մարդկանց հիշեցնում էին, որ նրանք պետք է բավականաչափ ջուր խմեն և հատուկ ուշադրություն դարձնեն տարեց մարդկանց և երեխաների անվտանգությանը:

Полторы тысячи человек погибли во Франции из-за сильной жары
Во Франции в июне и июле 2019 году в результате сильной жары умерли около 1500 человек. Возраст половины из них превышал 75 лет, среди умерших были и дети. Об этом в понедельник, 9 сентября, сообщает DW со ссылкой на министра здравоохранения Аньес Бюзен.
При этом отмечается, что общее число умерших из-за жары оказалось почти в 10 раз ниже, чем летом 2003 года, когда высокие температуры спровоцировали смерть около 15 тысяч человек.
Летом во Франции были зафиксированы два чрезмерно жарких периоды. 28 июня был побит температурный рекорд - 46 градусов тепла.
После жаркого лета 2003 года правительство Франции приняло многочисленные меры безопасности. В частности, в парижском метро объявления на нескольких языках напоминали людям, что нужно пить достаточно воды и уделять особое внимание пожилым людям и детям.