Բրազիլիան պատվել է Ամազոնի այրվող անտառների ծխով
Բրազիլական անձրևային Ամազոնի անտառը, որը համարվում է երկրագնդի ամենախիտ ու ընդարձակ անտառներից մեկը, շուրջ 16 օր այրվում է։ Նախորդ տարվա համեմատ մոլորակի ամենամեծ անտառում հրդեհների քանակը կտրուկ աճել է: Հրդեհների մեծ մասի պատճառը մարդկային գործոնն է, այս մասին գրում է BBC-ն։
Բրազիլիայի պետական ​​տիեզերական կենտրոնի (INPE) հաղորդմամբ՝ բրազիլական անձրևոտ անտառներում հրդեհների քանակը ռեկորդային աճ է սահմանել:
Այս տարվա սկզբից գործակալությունը գրանցել է ավելի քան 70 հազար օջախ, և նախորդ շաբաթվա սկզբից ի վեր արբանյակները լուսանկարել են 9,507 նոր հրդեհ:
Դա 83%-ով ավելին է, քան նախորդ տարի, հայտնում է գործակալությունը: Հրդեհի օջախների մեծ մասը տեղակայված է Ամազոնի ավազանում:

Бразилию застилает дым от горящих лесов Амазонии. Кто виноват в пожарах?
Бразильский дождевой лес в Амазонии горит уже 16 дней. Количество очагов возгорания в крупнейшем лесу планеты по сравнению с прошлым годом резко выросло. Причина значительной части возгораний - люди.
Бразильский государственный космический центр INPE отчитался о рекордном росте количества очагов возгорания в бразильских дождевых лесах.
С начала этого года агентство зарегистрировало больше 70 тыс. очагов, а с четверга минувшей недели спутники заметили 9507 новых пожаров.
Это на 83% больше, чем в прошлом году, заявили в агентстве. Большинство очагов находится в районе бассейна Амазонки.