Զախարովան խոստացել է «եղբայրական» խորհուրդ տալ Զելինսկիին
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան արձագանքել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու այն հայտարարությանը, որ Մոսկվան կմիանա G8-ին միայն այն ժամանակ, երբ վերադարձնի Ղրիմը:
Մարիա Զախարովան ֆեյսբուքյան ի իր էջում գրել է, թե Ուկրաինայի առաջնորդին տվել են «անիմաստ բառերով տեքստ»։
«Պետությունը չի կարող «կրկին» զբաղեցնել իր տեղը դիվանագիտական օրակարգում։ Մոսկվան արդեն ունի իր դիվանագիտական բարձր տեղը»:
Նա նաև շեշտել է, որ ՌԴ ԱԳՆ-ն սպասում է Կիևի իշխանություններից ազդանշաններ՝ «ոչ թե սոցիալական ցանցերում, այլ իրականությունում»:
Բացի այդ, Զախարովան խոստացել է «պարբերաբար եղբայրաբար խորհրդակցել» Ուկրաինայի նախագահի հետ, քանի դեռ նա չի հասկանում Ուկրաինայի արտաքին քաղաքականությունը:

Захарова пообещала "по-братски" консультировать Зеленского после слов о G8
Официальный представитель МИД России Мария Захарова отреагировала на заявление президента Украины Владимира Зеленского, который ранее предложил Москве отдать Крым в обмен на место в G8.
По ее словам, украинскому лидеру "подсунули бессмысленный набор букв", о чем она написала на своей странице в Facebook.
"Государство не может "вновь занять свое место в повестке дипломатии", — отметила она. По словам спикера министерства, Москва участвует в высокой дипломатии, в которой наивысшей международной площадкой является ООН.
Также дипломат подчеркнула, что МИД России ждет сигналы от киевских властей, "и не в соцсетях, а в реальности".
Кроме того, Захарова пообещала "по-братски периодически консультировать" президента Украины до тех пор, пока он не доукомплектует МИД Украины. Спикер МИД пошутила, что Зеленский "опять же по-братски", хотел "нас потролить", но получилось как всегда.