Իտալիայի նախագահն ընդունել է վարչապետի հրաժարականը
Իտալիայի գործող նախագահ Սերջիո Մատտերլան ընդունել է վարչապետ Ջուզեպպե Կոնտեի հրաժարականը, հայտնում է Rai24 հեռուստաալիքը:
Ընդունելով հրաժարականը՝ Մատտերլան խնդրել է նրան շարունակել վարչապետի իր պաշտոնավարումը մինչև նոր կառավարության կազմավորումը:
Ակնկալվում է, որ Մատտերլան մոտ օրերս խորհրդակցելու է Իտալիայի խոշոր քաղաքական կուսակցությունների առաջնորդների հետ:
Նախօրեին ելույթ ունենալով Սենատում՝ Կոնտեն հայտարարել էր իր հրաժարականը ներկայացնելու որոշման մասին:
Կոնտեն իր հրաժարականը բացատրում է իշխող կոալիցիայի գործընկերներից մեկի՝ «Լիգա» կուսակցության կողմից բարձրացված անվստահությամբ: Նախկին վարչապետը նաև հաշվի է առել իր կուսակցության առաջնորդների քննադատությունը:

Президент Италии принял отставку премьера
Президент Италии Серджо Матарелла во вторник принял отставку председателя Совета министров страны Джузеппе Конте, передает итальянский телеканал Rai24.
Приняв отставку, Матарелла обратился к Конте с просьбой продолжить исполнять обязанности премьера пока не будет сформировано новое правительство.
Ожидается, что в среду и четверг Матарелла проведет консультации с лидерами основных политических партий Италии.
Ранее во вторник, выступая в сенате, Конте объявил о решении подать в отставку.
Конте пояснил, что идет на такой шаг, так как один из партнеров по правящей коалиции, партия "Лига", поставила вопрос о доверии правительству. Он также принял во внимание критику в свой адрес со стороны лидеров этой партии.