Թրամփը Google-ին մեղադրել է Քլինթոնի օգտին մանիպուլյացիայի համար
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Google-ը պետք է պատասխանատվության ենթարկվի Հիլարի Քլինթոնի օգտին ընտրողների ձայները շահարկելու համար:
«2016-ի ընտրությունների ժամանակ Google-ը մանիպուլյացիայի է ենթարկել 2.6-16 միլիոն ընտրողների ձայները՝ հօգուտ Հիլարի Քլինթոնի: Google-ին պետք է դատի տալ»,- գրել է ԱՄՆ նախագահը Twitter-ի իր էջում:
«Այս զեկույցը հրապարակվել է մի անձի կողմից, ով աջակցել է Քլինթոնին, ոչ թե Թրամփին»,- գրել է Թրամփը:
Ավելի վաղ, Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ «շատ ուշադիր հսկելու է Google-ին»՝ ընկերությանը կասկածելով 2016-ի նախագահական ընտրություններին միջամտելու մեջ:
Թրամփը չի հստակեցրել, թե որ զեկույցի մասին է խոսքը: Այնուամենայնիվ, նա իր թվիթերյան գրառմանը կցել է Judicial Watch կազմակերպության թվիթերյան հղումը: Այս կազմակերպությունը մասնագիտանում է պաշտոնյաների գործողությունները քննելու գործում:

Трамп обвинил Google в манипуляции голосами избирателей в пользу Клинтон
Президент США Дональд Трамп заявил, что компанию Google необходимо привлечь к ответственности за манипулирование голосами избирателей в пользу Хиллари Клинтон.
"Ого! Только что вышел доклад! Google манипулировал от 2,6 до 16 млн голосов избирателей в пользу Хиллари Клинтон на выборах 2016 года",- написал Трамп в понедельник в своем твиттере.
"Этот доклад выпустил человек, поддерживающий Клинтон, а не Трампа! Google следует привлечь к ответственности",- продолжил Трамп, отметив: "Моя победа была даже больше, чем я думал".
Трамп не уточнил, о каком именно докладе идет речь. Однако он прикрепил к своей записи в твиттере ссылку на некоммерческую организацию Judicial Watch. Ее специализация - иски для расследования действий чиновников.