ԱՄՆ-ը պարտություն կկրի Չինաստանի հետ պատերազմում. փորձագետներ
Միացյալ Նահանգները կորցրել են իրենց գերակայությունը Խաղաղ օվկիանոսի արևմտյան հատվածում և ի վիճակի չեն դիմակայելու Չինաստանին՝ բաց բախման դեպքում: Այս կարծիքն են հայտնել Սիդնեյի համալսարանի ԱՄՆ ուսումնասիրությունների կենտրոնի փորձագետները:
Փորձագետների կարծիքով՝ չնայած ամերիկյան բանակի ղեկավարությունը փորձում է կարգավորել բոլոր խնդիրները, սակայն մեծ խոչընդոտ են համարվում «արտաքին քաղաքականության վարման գերտերությունների մտածելակերպը»:
Փորձագետները նշում են, որ անցած տասնամյակում ԱՄՆ պաշտպանության բյուջեն տուժել է ֆինանսավորման ժամկետների փոփոխություններից և անկանխատեսելիությունից: Դրա պատճառով Պենտագոնը հնարավորություն չունի ընդլայնել բանակը և ձեռք բերել նոր զինամթերք: Նոր ծրագրերի ներդրման չեղարկումը և հետաձգումը հանգեցնում են զինված ուժերի արդիականացման ժամկետների հետաձգումը:
Բացի այդ, վերջին 20 տարիների ընթացքում Միացյալ Նահանգները մշտապես մասնակցում են Մերձավոր Արևելքում ռազմական գործողություններին, որոնք վատնում են այն միջոցները։ Այդ ֆինանսական միջոցները կարող էին ծախսվել այլ գերտերությունների հետ հնարավոր բախման պատրաստակամության պահպանման համար:

Эксперты предрекли поражение США в войне с Китаем
Соединенные Штаты потеряли свое превосходство в западной части Тихого океана и неспособны противостоять Китаю в случае начала открытого конфликта. К такому выводу пришли специалисты Центра изучений США Сиднейского университета в Австралии.
По мнению экспертов, хотя руководство американской армии пытается бороться с этими проблемами, им мешает "устаревший сверхдержавный склад мышления внешнеполитических элит".
Исследователи указывают, что в последнее десятилетие оборонный бюджет США страдает от задержек и непредсказуемости финансирования. У Пентагона из-за этого нет возможности наращивать численность армии и закупать новое вооружение, говорится в докладе. Отмена и задержка внедрения новых программ привели к отставанию в модернизации вооруженных сил.
Кроме того, последние 20 лет США постоянно участвуют в военных операциях на Ближнем Востоке, что отвлекает средства, которые можно было потратить на поддержание готовности к возможному конфликту с другими сверхдержавами, считают авторы доклада.